Як вберегти людину з аутизмом від сенсорного перевантаження – читайте в «Довіднику безбар’єрності»
У кожної людини з розладом аутистичного спектра (РАС) свої особливості балансу сенсорної системи, тому універсальних рекомендацій тут немає.
У «Довіднику безбар’єрності», створеному за ініціативи першої леді Олени Зеленської, розповідається про те, як вберегти людину з аутизмом від сенсорного перевантаження.
«Якщо це близька людина, ви точно знаєте, які гіпер- або гіпочутливості їй притаманні. Враховуйте, що під час постійного стресу вони гіпертрофуються, тому щодня, а краще й декілька разів на день потрібно працювати над їх балансуванням», – зазначають у «Довіднику безбар’єрності».
Зокрема, експертка з особливостей комунікації з людьми, що мають нейровідмінності Анастасія Степула рекомендує робити спортивні руханки, присідання, віджимання. Вони допоможуть людині з РАС краще відчувати власне тіло та знижувати рівень пропріоцептивного стресу. Важливий масаж – прожмакування і помірний тиск на всі частини тіла руками, легка розтяжка спини, рук і ніг, масаж голови пальцями – все те, що дозволить усвідомити себе фізично у просторі. Якщо є нагода, наповніть ранець людини чимось важким і попросіть її ходити з ним хоча б годину на день. Допоміжним буде також вузький одяг.
Варто індивідуально працювати з особливостями кожної окремої людини з РАС.
Комусь потрібні шумопоглинаючі навушники, а комусь навпаки – увімкнена музика, улюблені речі, кольори, їжа (за можливості), окуляри, обтяжувальні жилети.
В укриття обов’язково беріть з собою ліхтарик і ковдру або великий шарф, щоб людина могла закритися в «халабуду» від натовпу навколо.
Також у «Довіднику безбар’єрності» радять показати соціальну історію або віршовану розповідь з піктограмами.
Теги: довідник безбар'єрність