Інсульт: профілактика та фактори ризику

Дата: 05.04.2024 08:24

Інсульт посідає друге місце в переліку головних причин інвалідності та смерті у світі та в Україні. Людина, яка перенесла дане захворювання втрачає незалежність у побуті, порушується якість життя як самого хворого, так і родичів.

Близько 90% інсультів пов’язані з такими факторами ризику як:

- артеріальна гіпертензія;

- нездорове харчування, внаслідок чого підвищується холестерин та - розвивається атеросклероз;

- захворювання серця (миготлива аритмія);

- цукровий діабет;

- куріння;

- зловживання алкоголем;

- ожиріння;

- несприятливі психосоціальні чинники;

- гіподинамія (недостатня фізична активність).

Мозковий інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку.

Існують два різновиди інсульту:

- геморагічний, який виникає внаслідок розриву мозкової артерії;

- ішемічний, при якому артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.

Основні прояви інсульту:

- перекіс обличчя;

- порушення мови;

- порушення зору;

- затерпання правої чи лівої половини тіла та порушення рухів у кінцівках;

- виражений головний біль;

- запаморочення.

Якщо у вас раптово з’явився один із вище перерахованих симптомів, необхідно негайно звертатися до лікаря або викликати швидку допомогу. Самі пацієнти рідко усвідомлюють проблему, у багатьох випадках звертаються за допомогою члени їх сім’ї або інші свідки події.

Ішемічні інсульти схильні до рецидивів (повторення), особливо в перші декілька місяців. Вторинна профілактика, розпочата якомога раніше після первинної судинної події, суттєво знижує ймовірність повторного інсульту, інвалідизації і смерті.

Відновний час після перенесеного інсульту займає різний період. Все залежить від складності захворювання і від того, як фахівці почали працювати над втраченими функціями. Існує три періоди постінсультна реабілітація: перші шість місяців (ранній період), друге півріччя (пізніше відновлення) і від року – період віддалених наслідків. Дуже важливо з самого першого дня приступити до відродження функцій у хворого. Рухові, мовні функції, відновлення пам’яті і зору – функції, які страждають в першу чергу від крововиливу в головний мозок.

Профілактичні заходи повинні включати не лише призначення відповідних лікарських засобів, але і рекомендації щодо виправлення способу життя.

Рекомендації щодо зменшення ризику повторного інсульту та інших судинних подій:

- зміна способу життя (припинення куріння, обмеження вживання алкоголю)

- регулярне фізичне навантаження (швидка ходьба мінімум 30-40 хв, не рідше ніж 4-5 разів на тиждень);

- корекція маси тіла;

- зміна харчового раціону (низькосольова  дієта з обмеженням вживання тваринних жирів);

- контроль артеріального тиску (антигіпертензивна терапія);

- ліпідознижуюча терапія (застосування статинів);

- антитромбоцитарна  терапія;

- у пацієнтів з цукровим діабетом – контроль глікемії.

Вчасно звертайтеся до лікаря та дотримуйтеся рекомендацій, піклуйтеся про себе та своїх рідних. Бережіть своє здоров’я.