Савинська громада
Харківська область, Ізюмський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

План відновлення та розвитку Савинської селищної територіальної громади Ізюмського району Харківської області

ЗАТВЕРДЖЕНОСавинська -

 

Розпорядженням

начальника Савинської селищної військової адміністрації

 

від «04» листопада 2024 р. № 908

 

 

 

 

 

 

 

План відновлення та розвитку

Савинської селищної територіальної громади

Ізюмського району Харківської області

 

 

 

 

 

 

 

 

2024

 

 

 

ЗМІСТ

ПЕРЕЛІК СКОРОЧЕНЬ. 3

ВСТУП. 4

1.ПЛАН ВІДНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ГРОМАДИ: МЕТОДОЛОГІЯ ТА ПРОЦЕС ПІДГОТОВКИ. 5

2. АНАЛІЗ СТАНУ ГРОМАДИ ТА ЧИННИКІВ ЇЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ 8

2.1. Адміністративно-територіальний устрій та географічне розташування територіальної громади. 8

2.2. Природно-ресурсний потенціал громади. 10

2.3. Дорожня мережа та транспортне сполучення. 11

2.4. Соціально-демографічний розвиток громади. 14

2.5. Економічна сфера громади. 17

2.6. Ринок праці 22

2.7. Структура доходів та видатків громади. 23

2.8. Безпечне життєве середовище. 25

2.9. Житлово-комунальна сфера та благоустрій. 27

2.10. Освіта. 29

2.11. Культура та дозвілля. 31

2.12. Адміністративні послуги. 36

2.13. Охорона здоров’я. 39

2.14. Соціальний захист. 41

2.15. Побутове обслуговування. 43

2.16. Громадський сектор. 43

3. ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ ВІДНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ГРОМАДИ. 47

4. УПРАВЛІННЯ РЕАЛІЗАЦІЄЮ ПЛАНУ ВІДНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ. 50

5. ПРОГНОЗОВАНА ПОТРЕБА ТА МОЖЛИВІ ДЖЕРЕЛА ФІНАНСУВАННЯ ПЛАНУ. 52

6. ІНДИКАТОРИ ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ, ЗДІЙСНЕННЯ ЗАХОДІВ З ВІДНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ТА ЇХ ПРОГНОЗНІ ЗНАЧЕННЯ. 53

ДОДАТОК 1. КАРТОГРАФІЧНА ІНФОРМАЦІЯ САВИНСЬКОЇ ГРОМАДИ. 54

ДОДАТОК 2. ПЕРЕЛІК ПРОЄКТІВ МІСЦЕВОГО РОЗВИТКУ. 66

ДОДАТОК 3. ПЕРЕЛІК РИСУНКІВ. 84

ДОДАТОК 4. ПЕРЕЛІК ТАБЛИЦЬ. 85

 

 

 

ПЕРЕЛІК СКОРОЧЕНЬ

 

ВПО

Внутрішньо переміщені особи

ДСНС

Державна служба надзвичайних ситуацій

КЗ

Комунальний заклад

КМУ

Кабінет Міністрів України

КП

Комунальне підприємство

НКП

Некомерційне комунальне підприємство

НПА

Нормативно-правовий акт

ОГС

Організації громадянського суспільства

ОМС

Орган місцевого самоврядування

ОСББ

Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків

ПВР, План

План відновлення та розвитку територіальної громади

ПРУ

Протирадіаційне укриття

СТГ

Селищна територіальна громада

ТГ

Територіальна громада

ЦНАП

Центр надання адміністративних послуг

 

 

 

ВСТУП

 

Повномасштабне російське вторгнення та збройна агресія до України призвели до суттєвих критично негативних наслідків для нашої держави. Багато сфер життя зазнали негативного впливу, серед яких соціально-економічна, гуманітарна, екологічна, демографічна, безпекова та інші сфери. Особливо гостро це відчувається на територіях тих громад, де відбувалися військові дії або тимчасова окупація. 

Савинська територіальна громада перебувала під тимчасовою окупацією у період з 02.03.2022 по 10.09.2022. Більшість представників Савинської селищної ради до початку окупації росією виїхали на підконтрольну Уряду України територію і здійснювали свою діяльність віддалено. Всі населені пункти громади були захоплені у березні 2022  майже одночасно, але 31 березня 2022 ворог вийшов з території Залиманського старостинського округу.

Позиції ворожих військ знаходилися вздовж річки Сіверський Донець, звідки велись активні обстріли Залиманського округу, в якому, станом на другу половину 2024р. знаходиться найбільша кількість пошкоджених та зруйнованих приватних домоволодінь, школи, будинку культури та адмінбудівлі. В інших населених пунктах громади дислокувалися військові окупаційної армії, тому рівень руйнувань в них значно менше. З кінця весни – початку літа 2022 на території громади була створена окупаційна влада, як підрозділ Балаклійської адміністрації.    

Усунення наслідків, викликаних тимчасовою окупацією та наступними обстрілами території громади, відновлення громади та подальший її розвиток є складним та комплексним процесом, який потребує участі всіх зацікавлених сторін та вирішення низки проблемних питань. 

Головна мета відновлення та розвитку громади післявоєнного періоду – це забезпечення умов для відновлення гідного рівня життя мешканців та розвитку всіх сфер життєдіяльності громади заради створення безпечного та перспективного середовища для людей, які живуть або будуть жити на території Савинської громади.

План відновлення та розвитку Савинської територіальної громади розроблено  відповідно до Закону України «Про засади державної регіональної політики», постанови Кабінету Міністрів України від 05 серпня 2020 року № 695 «Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки» та постанови Кабінету Міністрів України від 18 липня 2023 р. № 731 «Про затвердження порядків з питань відновлення та розвитку регіонів і територіальних громад».

Партнерами у розробці Плану виступили Міжнародна гуманітарна організація «ACTED», «IMPACT Ukraine» та Благодійна організація «Координаційний гуманітарний центр».

 

 

 

 

1.ПЛАН ВІДНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ГРОМАДИ: МЕТОДОЛОГІЯ ТА ПРОЦЕС ПІДГОТОВКИ

 

Підготовка Плану відновлення та розвитку Савинської територіальної громади базується на таких ключових принципах:

  • прозорість та відкритість – до розробки Плану можуть долучитися всі бажаючі заінтересовані сторони;
  • сталий розвиток – відновлення та розвиток громади націлений на задоволення потреб теперішнього населення з урахуванням інтересів наступних поколінь;
  • європейська інтеграція – постановка кожної цілі та завдання включає в себе відповідність європейським стандартам;
  • безбар’єрність – забезпечено створення сприятливих умов для життєдіяльності всіх категорій населення в громаді ;
  • послідовність та обґрунтованість – кожен розроблений пункт Плану відповідає дійсності, логічно побудований та підкріплений реальними фактами;
  • підзвітність та моніторинг – кожен етап підготовки Плану та його складові частини підпадає звітуванню керівництву територіальної громади та населенню громади, проводиться оцінка проміжних результатів та існує можливість уточнення проблемних пунктів Плану.

При підготовці Плану відновлення та розвитку громади важливим є розуміння двох ключових особливостей:

  1. План націлений на відновлення територіальної громади, що постраждала внаслідок російсько-української війни. Тобто необхідним є повернути соціально-економічну, екологічну, культурну та інші сфери громади до рівня, який був перед початком воєнних дій.
  2. План включає та регулює розвиток територіальної громади, тобто забезпечує покращення стану територіальної громади, сприяє підвищенню рівня її значущості на обласному та національному рівнях і формує сприятливі умови для життя своїх мешканців та залучення інвестицій.

Розробка Плану відновлення та розвитку громади потребує залучення керівництва територіальної громади та всіх зацікавлених сторін (представників органів місцевого самоврядування, бізнес-сектору, інститутів громадянського суспільства, небайдужих жителів громади, інвесторів, міжнародних партнерів тощо). 

Процес підготовки Плану відновлення та розвитку громади є ключовим механізмом, що описує та регулює подальші кроки відновлення та розвитку громади. Такий процес складається з декількох етапів:

  • утворення Робочої групи з розроблення Плану відновлення та розвитку громади відповідно до Розпорядження голови Савинської селищної військової адміністрації О.Супрун. Робоча група безпосередньо здійснює організацію процесу оцінки потреб громади, її теперішнього стану і включатиме до свого складу представників військової адміністрації, комунальних закладів та громадськості;
  • збір всієї доступної для подальшого аналізу інформації, що включає в себе анкетування, робочі зустрічі із заінтересованими сторонами, збір відповідних документів, що регулюють різні питання життєдіяльності громади (місцеві цільові програми, положення про відповідні консультативно-дорадчі органи, робочі групи з питань, що стосуються розвитку та відновлення громади тощо, планувальні та стратегічні документи попередніх років тощо);
  • аналіз зібраної інформації, що передбачає її узагальнення, визначення проблематики, загального розуміння потреб та оцінку наявних і потенційно необхідних ресурсів для відновлення і розвитку громади;
  • визначення пріоритетних напрямів відновлення громади з урахуванням раціональності задоволення потреб, тобто вирішення наявної проблеми, та вкладених потенційно необхідних фінансових, матеріально-технічних та часових ресурсів для цього;
  • розробка низки проєктів, необхідних для подолання проблем кожного пріоритетного напряму відновлення; 
  • формування та затвердження Плану відновлення та розвитку громади.

Схематично етапи процесу підготовки Плану та їхня логічна черговість мають наступний вигляд (рис. 1)

В загальному слід розуміти, що процес підготовки Плану відновлення та розвитку громади та його подальша реалізація являє собою безперервний процес, що складається з чотирьох елементів: планування (тобто розробка Плану), реалізація (здійснення запланованих заходів та впровадження змін), оцінка результатів (аналіз отриманих результатів від реалізації заходів та їх відповідність очікуваній результативності), уточнення (внесення корективів до Плану для отримання максимального результату). 

 

 

 

 

 

Формування та затвердження Плану

 

Розробка проєктів відновлення та розвитку

 

Визначення напрямів відновлення та розвитку

 

Аналіз зібраної інформації

 

Збір інформації

 

Утворення Робочої групи

Фото без опису

 

 

Рисунок 1.1 - Схема підготовки Плану відновлення та розвитку громади

 

Збір інформації відбувався в складних умовах воєнного стану. Під час підготовки ПВР в громаді тривали складні соціально-економічні перетворення, з різним ступенем інтенсивності змінювалися ключові параметри: соціально-демографічні дані, індикатори економічного розвитку, показники впливу воєнних дій на розвиток громади. ПВР є робочим інструментом, відкритим для вдосконалення та доповнення.  Певні  відомості, що могли бути корисними при підготовці ПВР відносяться до інформації з обмеженим доступом. Тож, не дивлячись на професіоналізм членів робочої групи, характеристика окремих показників розвитку громади залишається справою майбутнього.  

Одночасно із аналізом статистичної інформації було проведено збір пропозицій від жителів громади. Для цього було розроблено анкету (опитувальний аркуш), що була розповсюджена серед зацікавлених осіб. Всі запитання анкети мали відкритий характер, таким чином кожен інформант міг не лише викласти свій особистий погляд на поточні  проблеми, але й запропонувати шляхи їх вирішення. Анкетуванням були охоплені всі населені пункти, а не лише адміністративний центр, що дало можливість наповнити перелік напрямів місцевого розвитку тими завданнями, які є актуальними для більшості жителів громади. Одержані пропозиції були систематизовані, а найбільш доречні з них оформлені у вигляді окремих перспективних проєктів, реалізація яких сприятиме успішному розвитку громади.          

 

 

 

2. АНАЛІЗ СТАНУ ГРОМАДИ ТА ЧИННИКІВ ЇЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ

 

2.1. Адміністративно-територіальний устрій та географічне розташування територіальної громади

 

Савинська селищна територіальна громада Ізюмського району Харківської області утворена 12 червня 2020 року шляхом об’єднання Савинської селищної ради та Веселівської, Вишнівської, Залиманської і Морозівської сільських рад Балаклійського району Харківської області.

Адміністративний центр – сел. Савинці. Площа громади — 425,2 км2 (рис. Д.1.1).

Відстань від адміністративного центру громади до адміністративного центру району, м. Ізюм – 34 км, до обласного центру м. Харків – 112 км.

Савинська селищна територіальна громада межує з Ізюмською міською, Балаклійською міською, Шевченківською селищною та Кун’євською сільською територіальними громадами.

 

Фото без опису

 

Рисунок 2.1 – Схема меж Савинської територіальної громади

Савинська громада складається із 18 населених пунктів, які розподілені на 4 старостинських округи та адміністративний центр у сел. Савинці (табл. 2.1).

 

Таблиця 2.1 - Відомості про населені пункти що входять до складу Савинської територіальної громади.

 

Найменування територіальних громад та населених пунктів, що входять до їх складу, із зазначенням адміністративного статусу

Орієнтовна чисельність населення станом на

1 січня 2024 р.

Відстань до адміністративного центру  територіальної громади, кілометрів

Савинська селищна  територіальна громада

 

 

сел. Савинці – адміністративний центр Савинської селищної громади

2982

0

с. Довгалівка

334

3,0

Вишнівський старостинський округ

339

 

с. Вишнева

333

24,6

с. Затишне

6

28,0

Веселівський старостинський округ

907

 

с. Веселе

346

10,5

с. Новоселівка

101

24,8

с. Нурове

59

29,3

с. Пазіївка

0

18,2

с. Слабунівка

121

16,0

с. Теплянка

78

20,6

с. Українка

120

17,8

с. Крючки

82

29,3

Морозівський старостинський округ

764

 

с. Морозівка

467

5,5

с. Бородоярське

108

10,7

с. Вільхуватка

189

12,9

Залиманський старостинський округ

442

 

с. Залиман

409

4,7

с. Мирна Долина

4

13,7

с. Норцівка

29

11,6

Всього:

5768

 

 

Суміжні громади, такі як Кун’євська та Шевченківська, в яких також аграрний сектор відіграє важливу роль у місцевій економіці, можуть стати конкурентам в процесі залучення ресурсів для відновлення та розвитку Савинської громади. Для уникнення цього бажано розвивати проєкти міжмуніципального співробітництва з цими громадами.

У теперішній час відбувається співробітництво із Балаклійською міською територіальною громадою, що була центром району, до якого входили населенні пункти Савинської громади. З бюджету Савинської громади виділяється субвенція Балаклійській міській раді на діяльність установ, які не були створені на території Савинської громади.

 

 

2.2. Природно-ресурсний потенціал громади

 

В Савинській громаді знаходиться 42256 га земель, розподіл за видами земельних ділянок вказано на рис. 2.2.

 

Фото без опису

 

Рисунок 2.2 - Відомості про загальну характеристику земельного фонду

 

Більш детальна характеристика земельного фонду громади наведено в табл. 2.2.

 

Таблиця 2.2 - Земельні ресурси

 

1

Площа території громади, га

42256,0014

2.1

Площа земель в межах населених пунктів, га

277,1017

2.2

Площа земель за  межами населених пунктів, га

41978,9

3.1

Площа земель державної власності, га

18369,989

3.2

Площа земель комунальної власності, га

6991,464

3.3

Площа земель приватної власності, га

9751,984

4.1

Площа сільськогосподарських земель, га

31311,9932

4.2

Площа виробничих земель, га

549,6661

4.3

Площа сельбищних земель, га

277,1017

4.4

Площа лісовкритих земель, га

7137,5813

4.5

Території природно-заповідних земель, га

1170,6000

4.6

Землі водного фонду, га

509,1791

Інформація про водні об’єкти громади та їх характеристику надано в табл. 2.3.

 

Таблиця 2.3. Характеристика водних об’єктів громади

 

Види об’єктів

Протяжність / площа в межах громади

Ставки

133,3155 га

озера

Інформація відсутня

річки

53 км

 

На території громади протікають три річки, найбільш повноводною є Сіверський Донець, наявне одне водосховище, одинадцять ставків, та двадцять озер. Ставки та озера надані в оренду, але громада не володіє достовірною інформацією про орендарів та повнотою сплати податків до бюджету громади. Причиною відсутності інформації є те, що тривалий час укладенням та контролем за договорами оренди займалися Держгеокадастр та районна державна адміністрація.

На території громади є розплідники диких тварин, біостанції, які займають площу 1764,9 га.

За селом Довгалівка є поклади крейди, але в громаді на цей час відсутня інформація про кількість та якість цього ресурсу. На території Савинської громади є багато піщаних родовищ, які ще не розвідані. Є природне джерело в с. Довгалівка, артезіанська вода якого тече самовитоком. В с. Вишневе є установка комплексної підготовки газу ГПУ Шебелинкагазвидобування, які сплачують рентну плату та оренду за використання земельної ділянки.

Площа лісів на території громади 7137,6 га. Проблемою є те, що на теперішній час всі наявні лісовкриті території потребують обстеження та розмінування. Після розмінування та обстеження територій лісів необхідно зробити їх інвентаризацію (частина лісів вигоріла, частина була викрадена).

 

 

2.3. Дорожня мережа та транспортне сполучення

 

Розвинена дорожня мережа та ефективне транспортне сполучення є ключовими факторами для економічного зростання та підвищення якості життя в Савинській територіальній громаді. Савинська територіальна громада має розгалужену мережу доріг загальною протяжністю 43,2 км. Детальна характеристика дорожньої мережі громади наведено в табл. 2.4. Усі дороги мають тверде покриття, що є позитивним фактором для забезпечення якісного транспортного сполучення.

Важливо відзначити, що всі дороги знаходяться у державній власності, що визначає процеси їх обслуговування та ремонту.

Таблиця 2.4 - Дорожня мережа громади

 

Назва дороги

Тип покриття

Форма власності

Протяжність в межах громади

Мира долина – Норцівка – Залиман

тверда

державна

7,8 км

Бородоярськ – Вільхуватка

тверда

державна

1,8 км

Морозівка – Бородоярське

тверда

державна

2,3 км

Савинці – Довгалівка:

тверда

державна

1,3 км

Веселе – Нурове – Слабунівка – Теплянка – Крючки – Українка – Новоселівка

тверда

державна

30 км

 

Найдовша дорога в межах громади - це шлях, що з'єднує села Веселе, Нурорве, Слабунівка, Теплянка, Крючки, Українка та Новоселівка, протяжністю 30 км. Ця дорога є ключовою для внутрішнього сполучення громади, з'єднуючи сім населених пунктів.

Інші дороги мають меншу протяжність: від 1,3 км (Савинці - Довгалівка) до 7,8 км (Мира долина - Норцівка - Залиман). Це свідчить про компактність розташування населених пунктів та потенційно добру доступність між ними.

Характеристика автотранспортного сполучення в громаді наведена в табл. 2.5.

 

Таблиця 2.5 - Автотранспортне сполучення в громаді, з м. Харковом та іншими громадами

 

Маршрут (кінцеві пункти)

Довжина маршруту, км

Частота рейсів (кількість на добу / тиждень) станом на 01.07.2024

Перевізник

Автобусний маршрут "Балаклія – Савинці – Балаклія".

Траса слідування (Балаклія – Бородоярське – Морозівка – Савинці)

18 км

4 рази на день

Гуманітарна місія «Проліска»

 

На даний момент в громаді функціонує один автобусний маршрут "Балаклія - Савинці - Балаклія", який обслуговується гуманітарною місією "Проліска". Маршрут має довжину 18 км і курсує 4 рази на день, що забезпечує базове транспортне сполучення між населеними пунктами Балаклія, Бородоярське, Морозівка та Савинці.

Залізничне сполучення відіграє важливу роль у транспортній системі Савинської територіальної громади, забезпечуючи зв'язок з обласним центром та іншими регіонами України (табл. 2.6). Через територію Савинської громади проходить залізнична лінія, що забезпечує пасажирські перевезення. Протяжність залізниці в межах громади становить 11,4 км, що є значним показником для території такого розміру.

Наразі функціонують два маршрути:

  1. Ізюм – Харків (та у зворотному напрямку) з частотою курсування 5 разів на добу.
  2. Ізюм – Харків – Львів (та у зворотному напрямку) з частотою курсування 1 раз на добу.

Наявність цих маршрутів забезпечує жителям громади регулярне сполучення з обласним центром (м. Харків) та можливість подорожувати до західних регіонів України.

 

Таблиця 2.6 - Залізничне сполучення

 

Тип залізниці  територією громади

Маршрут (кінцеві пункти)

Частота курсування на добу

Протяжність по території громади, км

Пасажирські перевезення

Ізюм – Харків

(та в зворотному напрямку)

5

11,4

Пасажирські перевезення

Ізюм – Харків – Львів

(та в зворотному напрямку)

1

11,4

 

Інформація про залізничні та автостанції наведено в табл. 2.7.

На території Савинській громаді розташовані 4 зупинки Південної залізниці міжміського сполучення «Ізюм-Харків». У Савинській громаді є одна залізнична станція, розташована в населеному пункті Савинці. Це станція закритого типу, що знаходиться в задовільному технічному стані. Важливо відзначити, що станція не зазнала пошкоджень під час воєнних дій, що є позитивним фактором для забезпечення безперебійного функціонування залізничного сполучення.

 

Таблиця 2.7 - Залізничні та автостанції

 

Назва населеного пункту

Тип будівлі

Технічний стан будівлі (задовільний, потребує реконструкції тощо)

Стан руйнування пошкоджень під час воєнних дій

Савинці

Станція закритого типу

Задовільний

Непошкоджено

 

Висновки

 

Загалом, залізничне сполучення в Савинській територіальній громаді має хороший потенціал для розвитку. Наявність регулярного зв'язку з обласним центром та іншими регіонами України є значною перевагою для економічного та соціального розвитку громади. Однак, для повного використання цього потенціалу необхідно працювати над розширенням та оптимізацією залізничних послуг, а також покращенням інфраструктури.

Дорожня мережа Савинської територіальної громади має хороший базис для подальшого розвитку, але потребує вдосконалення транспортного сполучення для забезпечення кращої мобільності жителів та підвищення економічного потенціалу громади.

 

 

2.4. Соціально-демографічний розвиток громади

 

Соціально-демографічний розвиток є ключовим аспектом функціонування Савинської територіальної громади, що відображає її людський потенціал, соціальну структуру та виклики, з якими стикається населення. Аналіз цих показників дозволяє краще зрозуміти потреби громади та розробити ефективні стратегії для покращення якості життя її мешканців.

Спостерігається значне зменшення загальної чисельності населення  з 9604 осіб станом на 01.01.2022 до 5211 осіб на 01.01.2023, з незначним збільшенням до 5768 осіб на 01.01.2024. На середину 2024р. населення громади збільшилося до 5 911 осіб, з яких  2 111 осіб дорослого чоловічого населення, 3038 осіб дорослого жіночого населення та 762 - діти віком до 18 років. Така динаміка може бути пов'язана з військовими діями та вимушеним переміщенням населення.

До війни в громаді проживало близько 65% мешканців працездатного віку, що мало бути значним потенційним ресурсом розвитку громади. Також в громаді до війни проживало більше 1 тисячі дітей, і їх кількість за період війни скоротилось в процентному відношенні значно менше, ніж чисельність населення в цілому.

Найбільшим населеним пунктом є Савинці, де проживає близько 51% населення громади (2982 особи станом на 01.01.2024). Інші великі населені пункти такі як Морозівка (467 осіб), Залиман (409 осіб), Вишнева (333 особи). Є кілька дуже малих населених пунктів, наприклад, Затишне (6 осіб), що створює виклики для забезпечення їх інфраструктурою.

Вікова структура:

а) Діти та молодь (0-18 років). Станом на 01.01.2024 ця група складала близько 19% населення громади. Спостерігається незначне зменшення кількості дітей дошкільного віку (0-5 років) у порівнянні з 2022 роком. Зменшення кількості молоді може призвести до дефіциту робочої сили в майбутньому. Кількість дітей шкільного віку (6-14 років) залишається відносно стабільною. Зменшення кількості дітей дошкільного віку може вплинути на планування освітньої інфраструктури.

б) Працездатне населення (19-59 років). Ця група складає близько 55% населення громади. Спостерігається зменшення кількості осіб у віці 19-35 років, що може свідчити про відтік молоді.

в) Населення старшого віку (60+ років) ця група складає близько 26% населення громади. Спостерігається тенденція до збільшення частки цієї вікової групи, що вказує на процес старіння населення. Старіння населення створює додаткове навантаження на систему охорони здоров'я та соціального забезпечення.

 

Фото без опису

 

Рисунок 2.3 - Статево-віковий склад населення громади

 

Нерівномірний розподіл населення між населеними пунктами створює виклики для рівномірного розвитку всієї громади.

Якщо розглянути гендерний підхід, то у більшості вікових груп спостерігається незначна перевага жіночого населення. Особливо помітна перевага жінок у віковій групі 60+ років, що є типовим демографічним явищем.

Станом на 01.01.2024 в Савинській ТГ зареєстровано 666 ВПО, що складає близько 11,5% від загального населення. Найбільша кількість ВПО зосереджена в Савинцях (269 осіб) та Вишневій (101 особа). Станом на 01.07.2024 кількість ВПО в громаді зросла  до 1018 осіб, найбільше з яких зосереджені у с. Савинці (650 осіб), с. Вишнева (90 осіб) та с. Залиман (80 осіб).

Серед ВПО переважають особи працездатного віку та діти, що може створювати додаткове навантаження на соціальну інфраструктуру громади. Наявність значної кількості ВПО вимагає розробки програм їх інтеграції та підтримки. За даними на 01.07.2024 були офіційно працевлаштованими лише 15 осіб з числа ВПО.

Окремого притулку в громаді не було створено, тому ВПО, які прибували в громаду з більш небезпечних місць селилися у родичів та знайомих. З боку громади ВПО надавалася підтримка у вигляді допомоги в оформленні статусу ВПО та отриманні гуманітарної допомоги від міжнародних проектів. Окрема робота щодо залучення ВПО до активного життя в громаді не проводилася. За необхідності ВПО надавалась необхідна медична та соціальна допомога. Таким чином на підтримку  ВПО, які переселилися до Савинської громади, системного виділення коштів з місцевого бюджету не відбувалося.
Загальні соціально-демографічні показники громади наведено в табл. 2.8.

 

Таблиця 2.8 - Загальні соціально-демографічні показники станом на 01.01.2024р.

 

Найменування

Значення

Всього населення:

5768

з них: дітей дошкільного віку

129

дітей шкільного віку

383

пенсіонерів

2564

працездатних громадян

2143

Багатодітні сім’ї

34

Кількість дітей у багатодітних сім’ях

117

Одинокі батьки / матері

53 (одинокі матері)

у тому числі неповнолітні одинокі матері

 -

Батьки / матері -одинаки

2 (одинокий батько)

Сім’ї, які перебувають на обліку (отримують послуги) в ЦСССДМ / інших надавачів послуг, як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах

13

в них дітей

32

з них перебувають під соціальним супроводом

3

 

У громаді зареєстровано 34 багатодітні сім'ї, в яких виховується 117 дітей. Це свідчить про наявність значної кількості сімей, які потребують підвищеної уваги та підтримки. Спостерігається високий показник неповних сімей: 53 одинокі матері та 2 одиноких батька. Це вказує на необхідність розробки програм підтримки для одиноких батьків. Окрім того 13 сімей перебувають у складних життєвих обставинах, з них 32 дитини. 3 такі сім'ї перебувають під соціальним супроводом, що свідчить про активну роботу соціальних служб.

Прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу на території громади немає. Під опікою дітей в громаді 10  (4 - первинний облік, 6 – прибули з інших громад). В громаді проживає 19 дітей з інвалідністю.

Станом на початок 2024 в громаді було зареєстровано 413 осіб з інвалідністю, серед яких близько 270 осіб - жінки, а понад 140 осіб - чоловіки. Даний показник є надзвичайно рухомим і протягом 2024р. зменшився до 33е осіб. Облік осіб з інвалідністю  залишається нагальним завданням, вирішення якого допоможе вдосконалити місцеву систему соціального захисту, а також безпосередньо вплине на створення безбар'єрного/інклюзивного життєвого середовища в громаді.   

 

Висновки

 

Для покращення соціально-демографічної ситуації в громаді необхідно:

  1. Створити умови для залучення та утримання молоді в громаді через розвиток освіти та створення робочих місць.
  2. Розвивати систему соціального захисту та медичного обслуговування для населення старшого віку.
  3. Впроваджувати програми активного довголіття для підтримки здоров'я та соціальної активності людей похилого віку.
  4. Розробити стратегію інтеграції ВПО, включаючи забезпечення житлом, роботою та соціальними послугами.
  5. Проводити регулярний моніторинг демографічної ситуації для своєчасного реагування на зміни.
  6. Здійснювати заходи з створення інклюзивного виробничого середовища, що сприятиме посиленню конкурентності на ринку праці осіб з інвалідністю.
  7. Відпрацьовувати практику соціального підприємництва, як інструмента адаптації на локальному ринку праці демобілізованих воїнів Сил оборони України. 

 

 

2.5. Економічна сфера громади

 

Економічний розвиток Савинської територіальної громади значною мірою залежить від кількості, складу та динаміки суб'єктів господарської діяльності (табл. 2.9).

 

Таблиця 2.9 - Суб'єкти господарської діяльності громади

 

Назва галузі

Станом на 01.01.2022

Станом на 01.01.2024

Сільське господарство, у т.ч.:

15

15

 рослинництво

15

15

Мисливство

1

1

Лісове господарство

8

8

Промисловість, у т.ч.:

10

9

   перебробна промисловість

9

8

  виробництво та розподілення електроенергії, газу, пари та води

1

1

Будівництво

 

7

Оптова і роздрібна торгівля; торгівля транспортними засобами; послуги з ремонту

58

94

Транспорт

33

27

Інформація та телекомунікації

1

1

Освіта

8

9

Охорона здоров’я та соціальна допомога

13

 6

Мистецтво, спорт, розваги та відпочинок

5

5

Інше

41

77

Всього:

193

249

 

Склад економіки за галузями:

а) Сільське господарство залишається стабільним сектором з 15 суб'єктами господарювання, всі з яких зайняті у рослинництві. Відсутність суб'єктів у тваринництві та інших підгалузях сільського господарства може вказувати на потенціал для диверсифікації.

б) Промисловість спостерігається незначним зменшенням кількості суб'єктів з 10 на 01.01.2022 до 9 на 01.01.2024. Переважає переробна промисловість (8 суб'єктів на 01.01.2024). Наявність 1 суб'єкта у сфері виробництва та розподілення електроенергії, газу, пари та води.

в) Торгівля та послуги. Відбулося значне зростання у сфері оптової і роздрібної торгівлі з 58 суб'єктів на 01.01.2022 до 94 на 01.01.2024 (зростання на 62%). Зменшилась кількість суб'єктів у сфері транспорту з 33 до 27. Поява 7 суб'єктів у сфері будівництва на 01.01.2024.

г) В соціальній сфері незначне збільшення кількості суб'єктів у сфері освіти з 8 до 9. Суттєве зменшення кількості суб'єктів у сфері охорони здоров'я та соціальної допомоги  з 13 до 6.

д) Інші сфери. Стабільна кількість суб'єктів у сферах мисливства (1), лісового господарства (8), інформації та телекомунікацій (1), мистецтва, спорту, розваг та відпочинку (5).

Значне збільшення кількості суб'єктів у категорії "Інше": з 41 до 77.

Загальна кількість суб'єктів господарювання зросла з 193 одиниць станом на 01.01.2022 до 249 одиниць на 01.01.2024, що свідчить про позитивну динаміку розвитку підприємництва в громаді.

Найбільше зростання спостерігається у кількості ФОП: з 128 на 01.01.2022 до 193 на 01.01.2024 (зростання на 50.8%). Кількість юридичних осіб залишилася майже незмінною: 64 на 01.01.2022 і 65 на 01.01.2024. Кількість самозайнятих осіб стабільно становить 1 особу протягом усього періоду.

 

 

Таблиця 2.10 - Загальна інформація про зареєстрованих суб'єктів господарювання

 

Станом на 01.01.2022

Станом на 01.01.2023

Станом на 01.01.2024

Юридичні особи

ФОП

Самозайняті

Юридичні особи

ФОП

Самозайняті

Юридичні особи

ФОП

Самозайняті

64

128

1

64

155

1

65

193

1

 

Серед топ-платників представлені різні форми власності: державні підприємства, акціонерні товариства, ТОВ, комунальні установи та фермерські господарства. Значну роль відіграють підприємства, зареєстровані в інших містах (Київ, Харків), що може вказувати на залежність бюджету від зовнішніх суб'єктів.

Домінують підприємства агропромислового комплексу (вирощування зернових, післяурожайна діяльність, елеватори). Присутні підприємства енергетичного сектору (АТ "Укргазвидобування"). Важливу роль відіграють бюджетні установи (селищна рада, ліцей).

 

Таблиця 2.11 - Топ 10 платників податків

 

Назва, організаційно-правова форма

Населений пункт місце розташування

Вид діяльності (основний)

Станом на 01.01.2022

Станом на 01.01.2024

Сума податків, тис. грн

Сума податків, тис. грн

Чисельність працівників,
 осіб

Савинська селищна рада / орган місцевого самоврядування

 С-ще Савинці

 Державне управління загального характеру

3297782,60

3024641,93

 57

АТ «Укгазвидобування» / акціонерне товариство

 м. Київ

 Добування природного газу

3177707,99

 1962024,78

 -

ПАТ «БХПП» / акціонерне товариство

 м. Балаклія

Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний)

2846273,61

 -

-

ТОВ «Агросвіт Савинці» / товариство з обмеженою відповідальністю

 с. Залиман

 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний

 2546004,10

1644313,52

 1

ПСП «Схід – Авіа- Агро» / приватне підприємство

С-ще Савинці

Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний

2366128,37

 

 1

 ТОВ «Воїнське ХПП» / товариство з обмеженою відповідальністю

 м. Київ

Післяурожайна діяльність

1662698,27

 1733633,00

 -

Савинський ліцей Савинської селищної ради / комунальна установа

 С-ще Савинці

Загальна середня освіта

1486397,05

 

 67

ТОВ «АПК «Савинська» / товариство з обмеженою відповідальністю

  С-ще Савинці

Виробництво цукру

1271879,60

 

 1

Філія АТ « ДПЗКУ « Савинський елеватор»/ філія (інший відокремлений підрозділ)

 С-ще Савинці

 Складське господарство

 1171405,88

 675493,14

52

АТ «Укрзалізниця» / акціонарне товариство

 м. Київ

Вантажний залізничний транспорт

946274,08

 681514,18

 -

ТОВ «Посад Рітейл» / товариство з обмеженою відповідальністю

м. Харків

Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами

-

641074,03

 -

АТ «ДПЗКУ» / акціонерне товариство

м. Київ

Діяльність головних управлінь (хед-офісів)

-

2113386,98

 

КП ЖКГ «Савинське»

селище Савинці

Комплексне обслуговування об'єктів

 -

578100,28

28

ФГ «Глорі – Агро» фермерське господарство

м. Балаклія

Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний)

-

396609,72

1

КНП "Балаклійський центр первинної медико-санітарної допомоги" Балаклійської міської ради

м. Балаклія

Загальна медична практика

-

378544,49

-

 

У більшості випадків спостерігається зменшення суми сплачених податків у 2024 році порівняно з 2022 роком. Деякі підприємства (наприклад, ПАТ "БХПП", Савинський ліцей, ТОВ "АПК "Савинська") відсутні у списку топ-платників на 01.01.2024, що може свідчити про їх закриття або значне зменшення діяльності. З'явилися нові значні платники податків: ТОВ "Посад Рітейл", АТ "ДПЗКУ", ФГ "Глорі-Агро", КНП "Балаклійський центр первинної медико-санітарної допомоги".

Інформація про чисельність працівників надана лише для кількох підприємств, що ускладнює повний аналіз. Найбільшими роботодавцями серед наведених є Савинський ліцей (67 працівників) та Філія АТ "ДПЗКУ "Савинський елеватор" (52 працівники).

Раніше в громаді були підприємства з переробки сільгосппродукції (цукровий завод, комбікормовий завод), була розвинена галузь тваринництва. Сільгоспвиробники зазнали втрат від військових дій на території громади (не було зібрано урожай 2022 року, викрадена та пошкоджена техніка). Найбільші наповнювачі бюджету громади вирішили не релокувати свій бізнес за межі громади під час війни та залишилися в громаді.

Великим плюсом є доступність громади до прямого залізничного сполучення, працює два підприємства, що надають послуги елеватора та можуть не тільки зберігати а й здійснювати навантаження вирощеної продукції одразу в залізнодорожні вагони. Велику частку вирощеного в громаді урожаю до війни відправляли на експорт. Мінусом є те, що невеликі фермери та одноосібники практично не мають змоги реалізувати свою продукцію по конкурентним цінам, тому змушені продавати урожай трейдерам.

 

Таблиця 2.12 - Комунальні підприємства

 

Назва підприємства

Основні види діяльності

Кількість працівників

Матеріально-технічне становище

1

КУ Центр надання соціальних послуг

88.10 Надання соціальної допомоги без забезпечення проживання для осіб похилого віку та інвалідів

17

Задовільне

2

КП ЖКГ «Савинське»

81.10 Комплексне обслуговування об'єктів

28

Задовільне

 

У громаді функціонують два комунальних підприємства: КУ Центр надання соціальних послуг та КП ЖКГ "Савинське". Обидва підприємства мають соціально важливі функції: надання соціальної допомоги та комплексне обслуговування об'єктів. КУ Центр надання соціальних послуг забезпечує роботою 17 осіб. КП ЖКГ "Савинське" має 28 працівників. Матеріально-технічний стан обох підприємств оцінюється як задовільний.

 

Висновки

 

Економіка Савинської територіальної громади характеризується помірною диверсифікацією з переважанням аграрного сектору. Наявність великих підприємств, таких як АТ "Укргазвидобування" та підприємства АПК, забезпечує значні податкові надходження, але створює залежність від їх діяльності.

Позитивними аспектами є наявність підприємств різних форм власності та галузей, що створює потенціал для подальшого розвитку. Комунальні підприємства забезпечують базові соціальні та житлово-комунальні послуги.

Однак, спостерігаються і негативні тенденції: зменшення податкових надходжень від ключових платників, залежність від підприємств, зареєстрованих в інших містах, обмежена кількість великих роботодавців.

Для забезпечення сталого економічного розвитку громаді рекомендується:

  1. Розробити стратегію диверсифікації економіки, зокрема, стимулювати розвиток переробної промисловості та сфери послуг.
  2. Створити сприятливі умови для розвитку малого та середнього бізнесу для зменшення залежності від великих платників податків.
  3. Розробити програми залучення інвестицій, особливо у нові галузі економіки.
  4. Вдосконалити систему моніторингу економічної діяльності підприємств для кращого розуміння ситуації із зайнятістю.
  5. Розглянути можливість створення нових комунальних підприємств для розширення спектру послуг та створення додаткових робочих місць.
  6. Розвивати співпрацю з великими підприємствами для реалізації соціальних проєктів та програм розвитку громади.

 

 

2.6. Ринок праці

 

Ринок праці є ключовим елементом економічної системи Савинської громади, що відображає взаємодію попиту та пропозиції робочої сили. Згідно з динамікою кількості зареєстрованих безробітних у Савинській громаді за період з 1 січня 2022 року по 1 січня 2024 року спостерігається чітка тенденція до зменшення кількості зареєстрованих безробітних.

Станом на 2022 кількість зареєстрованих безробітних становила 333 особи (139 чоловіків та 193 жінки), на 2023 цей показник знизився до 227 (75 чоловіків та 158 жінок). За поточними даними на 2024 кількість безробітних продовжує зменшуватися за рахунок, передусім, чоловічого населення.

Аналіз даних свідчить про позитивну динаміку на ринку праці Савинської громади. Суттєве зменшення кількості зареєстрованих безробітних може вказувати на покращення економічної ситуації, створення нових робочих місць або підвищення ефективності програм зайнятості в регіоні. Проте, для повноцінного розуміння ситуації на ринку праці необхідно враховувати й інші фактори, такі як рівень економічної активності населення, структуру зайнятості, та можливі зміни в методології обліку безробітних.

Також на кардинальне зменшення кількості безробітних чоловіків за 2022-2024 рр. вплинули щонайменше два масштабні триваючі процеси: 1. Мобілізація чоловічого населення до лав Сил оборони України; 2. Виїзд значної кількості працездатного населення чоловічої статі за межі громади.    

Таким чином, в подальшому необхідно проводити додаткові дослідження для виявлення причин зниження безробіття та розробити стратегії для подальшого покращення ситуації на ринку праці. Також важливо звернути увагу на збір більш детальних даних, включаючи гендерний розподіл безробітних, для більш точного аналізу та розробки цільових програм підтримки зайнятості. При цьому особливу увагу необхідно приділити тим жителям громади, котрі після демобілізації з лав ЗСУ потребуватимуть інтеграції до місцевого ринку праці.

 

 

2.7. Структура доходів та видатків громади

 

Склад та динаміка доходів та видатків громади представлено на рис. 2.5.

 

Фото без опису

 

Рисунок 2.5 - Склад та динаміка доходів та видатків громади, тис. грн

 

Аналізуючи динаміку податкових надходжень спостерігаємо, що у 2022 році податкові надходження склали 15 030 761,98 грн (25,4% від загальних доходів). У 2023 році спостерігається значне зростання до 22 158 516,01 грн (18,9% від загальних доходів), що на 47,4% більше порівняно з попереднім роком. План на 2024 рік передбачає зменшення до 12 277 546,75 грн (15,1% від загальних доходів), що на 44,6% менше за показник 2023 року. Спостерігається значна нестабільність у обсягах як податкових надходжень, так і субвенцій. Це може ускладнювати довгострокове планування та реалізацію стратегічних проектів.

Зменшення частки податкових надходжень у структурі доходів (з 25,4% у 2022 до планованих 15,1% у 2024) вказує на потребу в розвитку місцевої економіки та пошуку нових джерел наповнення бюджету.

У 2022 році обсяг державних/регіональних  субвенцій становив 44 090 074,00 грн (74,4% від загальних доходів). Однак 2023 році відбулося збільшення до 64 352 737,09 грн (54,9% від загальних доходів), що на 45,9% більше за попередній рік. План на 2024 рік передбачає зменшення до 43 199 601,00 грн (53,0% від загальних доходів), що на 32,9% менше за показник 2023 року. Громада демонструє високу залежність від державних та регіональних субвенцій, які складають більше половини доходів бюджету протягом усього періоду. Це вказує на необхідність розвитку власної дохідної бази.

Аналізуючи структуру видатків у 2022 році спостерігаємо, що видатки склали 50 877 594,79 грн (60,2% від загального бюджету). У 2023 році видатки значно зросли до 98 773 700,96 грн (92,0% від загального бюджету), що на 94,1% більше за попередній рік. План на 2024 рік передбачає зменшення видатків до 53 207 538,36 грн (55,1% від загального бюджету), що на 46,1% менше за показник 2023 року. Після значного зростання доходів та видатків у 2023 році, план на 2024 рік передбачає їх суттєве скорочення. Це може бути пов'язано з макроекономічними факторами або зміною пріоритетів фінансування на державному рівні.

Незважаючи на заплановане зменшення доходів у 2024 році, частка видатків від загального бюджету також зменшується, що може свідчити про намагання оптимізувати витрати та підвищити ефективність використання коштів.

Значні коливання у фінансових показниках створюють ризики для стабільного розвитку громади та реалізації довгострокових проектів. Необхідно розробити стратегію підвищення фінансової стійкості та зменшення залежності від зовнішніх джерел фінансування.

 

Таблиця 2.13 - Відомості про бюджет Савинської громади, грн

 

  

Розрахунки МФУ (місцевого фінансового органу)

Затверджено

 

Доходи

56199226

56169226

з них:

 

 

Податкові надходження

13760379

13760379

Неподаткові надходження

33930

33930

Дотації

21798200

21798200

(в т.ч. базова дотація)

15299000

15299000

Субвенції

20519600

20519600

Всього по загальному фонду

56112109

56112109

Доходи

57117

57117

в т.ч. збір за спеціальне використання природних ресурсів (екологічний податок)

14697

14697

Разом доходів

57117

57117

Видатки

 

 

Загального фонду

56112109

56112109

Спеціального фонду

57117

57117

Разом видатків

56169226

56169226

  

 

2.8. Безпечне життєве середовище

 

Забезпечення безпечного життєвого середовища є одним з ключових аспектів функціонування та розвитку Савинської громади. Аналіз даних об'єктів цивільного захисту дозволяє оцінити готовність громади до надзвичайних ситуацій та рівень залучення місцевих жителів до забезпечення безпеки (табл. 2.14).

 

Таблиця 2.14 - Об’єкти цивільного захисту

 

Назва населеного пункту

Тип сховища

Площа, м2

Місткість, осіб

Стан

1

Савинці

ПРУ

284

150

Готове до використання за призначенням

2

Савинці

ПРУ

370

300

Готове до використання за призначенням

3

Савинці

ПРУ

466,5

120

Обмежено готове до використання за призначенням

4

Савинці

Найпростіше укриття

11,6

19

Рекомендоване до використання, як найпростіше укриття

 

У Савинцях наявні 4 об'єкти цивільного захисту. З них 3 є протирадіаційними укриттями (ПРУ) і 1 найпростіше укриття.

Сумарна місткість усіх укриттів становить 589 осіб. Найбільше ПРУ може вмістити 300 осіб, найменше найпростіше укриття - 19 осіб. Савинська громада має певну кількість укриттів різних типів, що є позитивним фактором для забезпечення безпеки населення у надзвичайних ситуаціях. Однак, враховуючи загальну кількість жителів громади (яка не вказана в наданих даних), може виникнути питання щодо достатності цих укриттів для всього населення.

Стан готовності:

  • 2 ПРУ (загальною місткістю 450 осіб) готові до використання за призначенням.
  • 1 ПРУ (місткістю 120 осіб) обмежено готове до використання.
  • Найпростіше укриття рекомендоване до використання.

Більшість укриттів готові або рекомендовані до використання, що свідчить про певний рівень підготовленості громади до надзвичайних ситуацій. Проте, наявність обмежено готового укриття вказує на необхідність додаткової уваги до його стану. Площа укриттів:

  • Загальна площа всіх укриттів становить 1132,1 м².
  • Найбільше за площею ПРУ має 466,5 м², найменше найпростіше укриття - 11,6 м².

В громаді встановлено систему відеоспостереження, придбану в межах реалізації проєкту «Людський вимір».

В Савинській ТГ відсутня добровільна пожежна дружина та об'єднання з охорони громадського порядку є суттєвим недоліком у системі безпеки громади. Це може негативно впливати на швидкість реагування на надзвичайні ситуації та підтримку правопорядку.

Відсутність добровільних формувань вказує на необхідність активізації роботи з залучення жителів до забезпечення безпеки громади. Це може включати проведення інформаційних кампаній, навчань та створення стимулів для участі в добровільних формуваннях.

Для підвищення рівня безпеки життєвого середовища необхідно розробити комплексну програму, яка б включала не лише підтримку існуючих укриттів у належному стані, але й створення та розвиток добровільних формувань з числа місцевих жителів.

 

Висновки

 

Для покращення ситуації у сфері громадської безпеки рекомендується:

  1. Провести оцінку достатності наявних укриттів відносно кількості населення громади.
  2. Розробити план модернізації обмежено готового укриття для підвищення його функціональності.
  3. Ініціювати створення добровільної пожежної дружини та об'єднання з охорони громадського порядку, включаючи розробку програм навчання та мотивації для учасників.
  4. Провести інформаційну кампанію серед жителів громади щодо важливості участі у забезпеченні безпеки та можливостей долучення до добровільних формувань.
  5. Розглянути можливість виділення ресурсів на підтримку та розвиток системи цивільного захисту в громаді.

 

 

2.9. Житлово-комунальна сфера та благоустрій

 

Житлово-комунальні послуги (водопостачання, водовідведення, теплопостачання, вивезення сміття тощо) безпосередньо впливають на щоденний комфорт і добробут мешканців. Аналіз житлово-комунальної сфери та благоустрою є необхідним інструментом для ефективного управління громадою, підвищення якості життя мешканців, забезпечення сталого розвитку та залучення інвестицій. Він дозволяє приймати обґрунтовані рішення та спрямовувати ресурси на вирішення найбільш актуальних проблем громади.

Перед початком російського вторгнення в Савинській громаді було розроблено Генеральний план території селища Савинці.

Савинська громада охоплює 18 населених пунктів різного розміру. Представлена інформація про кількість приватних домоволодінь, багатоквартирних будинків та їх пошкодження чи руйнування. Найбільша кількість приватних домоволодінь зосереджена в сел.і Савинці (1598), що вказує на його статус найбільшого населеного пункту в списку.

Значна кількість приватних будинків також у селах Довгалівка (250), Залиман (236), Веселе (221) та Морозівка (259).

Найменші за кількістю приватних домоволодінь - села Пазіївка (4) та Затишне (5).

Багатоквартирні будинки наявні лише в 4 населених пунктах: Савинці, Залиман, Веселе та Слабунівка. Найбільша кількість багатоквартирних будинків та квартир у сел. Савинці (31 будинок, 696 квартир).

 

Таблиця 2.15 - Характеристика житлової інфраструктури

 

Назва населеного пункту

Кількість приватних домоволодінь

Кількість зруйнованих / пошкоджених приватних домоволодінь

Кількість багато-квартирних будинків

Кількість квартир у багато-квартирних будинках

Кількість зруйнованих / пошкоджених багато-квартирних будинків

с-ще Савинці

1598

204

31

696

7

с. Довгалівка

250

69

-

-

-

с.Залиман

236

199

2

8

1

с. Мирна долина

17

3

-

-

-

с. Норцівка

123

34

-

-

-

с. Вишнева

143

40

-

-

-

с. Затишне

5

0

-

-

-

с. Веселе

221

43

6

48

2

с. Новоселівка

101

0

-

-

-

с. Нурове

81

0

-

-

-

с. Пазіївка

4

0

-

-

-

с. Слабунівка

74

2

3

48

-

с. Українка

67

0

-

-

-

с. Теплянка

82

0

-

-

-

с. Крючки

88

1

-

-

-

с. Морозівка

259

62

-

-

-

с. Бородоярське

89

20

-

-

-

с. Вільхуватка

112

16

-

-

-

 

Найбільше постраждало с. Залиман, де пошкоджено або зруйновано 199 з 236 приватних домоволодінь (84.3%) та 1 з 2 багатоквартирних будинків. Значних руйнувань зазнало с-ще Савинці: 204 з 1598 приватних домоволодінь (12.8%) та 7 з 31 багатоквартирних будинків (22.6%). У с. Довгалівка пошкоджено 69 з 250 приватних будинків (27.6%). Деякі села (Новоселівка, Нурове, Пазіївка, Українка, Теплянка) не зазнали руйнувань.

Першочергову увагу у відновленні слід приділити с. Залиман, де пошкоджено найбільший відсоток житла. Наступним за пріоритетністю має бути с-ще Савинці, враховуючи значну кількість постраждалого житла та його статус найбільшого населеного пункту.

Для невеликих сіл з високим відсотком руйнувань (наприклад, Довгалівка, Вишнева) розглянути можливість комплексної модернізації інфраструктури під час відбудови. Також у  населених пунктах з багатоквартирними будинками (Савинці, Веселе) впровадити енергоефективні технології при відновленні.

Щоб покращити соціальну підтримку в громаді необхідно забезпечити тимчасовим житлом мешканців найбільш постраждалих населених пунктів, особливо с. Залиман та селища Савинці. Розробити програми підтримки для сімей, які втратили житло, з урахуванням специфіки кожного населеного пункту.

Для сіл, які не зазнали руйнувань, розробити плани превентивних заходів та посилення стійкості інфраструктури та розглянути можливість оптимізації житлового фонду в малих селах з урахуванням демографічних тенденцій.

Необхідно впровадити систему регулярного моніторингу стану відбудови та якості житла. Проводити періодичну оцінку ефективності заходів з відновлення для коригування стратегії за необхідності.

Критична інфраструктура громади значних руйнувань та пошкоджень не має, але електропостачання всієї громади потребує поточного ремонту. В більшості випадків при проведенні ремонтів електропостачання, використовувались матеріали зняті з забезпечення населення вуличним освітленням, підключення живлення не відповідає схемам електропостачання РЕМ.

Населені пункти Мирна Долина, Норцівка Залиманського старостинського округу взагалі по цей час не мають освітлення. В цих населених пунктах потрібно провести повне обстеження територій для вирішення питання з енергопостачанням, також потрібна заміна трансформатора.

Потребує заміни вуличне освітлення із 121,6 км вуличного освітлення , 23 км- частково пошкоджено, 18 км - повністю зруйноване.

Стосовно водопостачання, воно є у всіх населених пунктах громади, потребує  поточного ремонту. Але в тому ж самому Залиманському старостинському окрузі свердловина № 1 не працює (пошкоджена трансформаторна підстанція), свердловина №2 (резервна) не забезпечує в достатній кількості споживачів водою.

Ще до повномасштабної війни в громаді була низька забезпеченість мешканців питною водою, каналізацією та теплопостачанням, що призводило до невисокої якості життя в громаді, особливо в селах.

 

 

2.10. Освіта

 

Освіта є фундаментальним елементом розвитку та захисту дитинства у Савинській громаді. Громада має 1 заклад загальної середньої освіти (Савинський ліцей з Савинською філією) та 3 заклади дошкільної освіти (включаючи один дошкільний підрозділ Савинської філії).

 

Таблиця 2.16 - Характеристика закладів освіти

 

Назва закладу

Населений пункт, адреса

Запланована наповнюваність

Фактична наповнюваність, 2021/2022 н.р.

Фактична наповнюваність, 2022/2023 н.р.

Фактична наповнюваність, 2023/2024 н.р.

Кількість штатних одиниць, 2023/2024 н.р.

Фактична наповнюваність, 2024/2025 н.р

Кількість штатних одиниць, 2024/2025 н.р.

Наявність сховища

Стан приміщення, у т.ч. Зруйновано / % пошкодження

Савинський ліцей

сел. Савинці

784

397

342

520

52

513

41

-

-

Савинська філія Савинського ліцею

сел. Савинці

920

104

80

107

22

101

16

-

-

Залиманський ліцей

с. Залиман

192

104

96

-

1

0

0

-

80%

Веселівський ліцей

с. Веселе

320

113

73

-

1

0

0

-

75%

Вишнівська гімназія

с. Вишнева

153

45

52

-

1

0

0

-

80%

Морозівська гімназія

с. Морозівка

160

59

44

-

1

0

0

-

-

Савинський ЗДО № 1

сел. Савинці

136

67

-

37

7

30

6

-

-

Веселівський ЗДО

с. Веселе

59

22

-

11

1

11

1

-

10%

Дошкільний підрозділ Савинської філії Савинського ліцею

сел. Савинці

60

30

-

14

2

15

2

-

-

Дошкільний підрозділ Залиманського ліцею

с. Залиман

20

12

-

-

 

0

0

-

80%

 

Савинський ліцей показує значне зростання чисельності здобувачів освіти (з 342 до 513), тому що в зв’язку з значними пошкодженнями трьох закладів загальної середньої освіти, складною демографічною ситуацією в громаді, відсутністю укриття в закладах освіти, після проведення громадських слухань розпочато процес ліквідації чотирьох закладів загальної середньої освіти: Залиманський ліцей, Веселівський ліцей, Вишнівська гімназія, Морозівська гімназія.

Більшість закладів не досягають запланованої наповнюваності. Наприклад, Савинський ліцей заповнений на 66,4% від планової потужності, Савинська філія - лише на 11%, Савинський ЗДО (ясла-садок) №1 – 22%, Веселівський ЗДО (ясла-садок) – 18,6%, дошкільний підрозділ Савинської філії Савинського ліцею – 25%.

Безпека та стан приміщень:

  • Жоден із закладів не має сховища, що є критичним питанням безпеки.
  • Три заклади (Залиманський ліцей, Веселівський ліцей, Вишнівська гімназія) мають значні пошкодження (75-80%).
  • Веселівський ЗДО має 10% пошкоджень.
  • Дошкільний підрозділ Залиманського ліцею пошкоджений на 80%.

 

Висновки

 

Внаслідок оптимізації закладів загальної середньої освіти освітні послуги здобувачам освіти надає Савинський ліцей та Савинська філія Савинського ліцею.

Значні пошкодження деяких закладів (до 80%), складна демографічна ситуація в громаді, відсутність укриттів в закладах освіти,  стало причиною початку процесу ліквідації чотирьох закладів загальної середньої освіти: Залиманського ліцею, Веселівського ліцею, Вишнівської гімназії, Морозівської гімназії. Відсутність сховищ у всіх закладах є серйозною проблемою, особливо в контексті поточної ситуації в країні.

Рекомендації:

  • Провести аудит безпеки всіх освітніх закладів та розробити план створення захисних споруд або адаптації існуючих приміщень під укриття.
  • Розглянути можливість оптимізації освітньої мережі з урахуванням реальної наповнюваності закладів та демографічних тенденцій.
  • Провести детальний аналіз кадрового забезпечення всіх закладів та розробити стратегію залучення та утримання педагогічних кадрів.
  • Розробити програму підтримки дошкільної освіти, особливо в контексті відновлення роботи закладів, що постраждали від пошкоджень.
  • Створити механізми для забезпечення безперервності освіти в умовах можливих надзвичайних ситуацій, включаючи розвиток дистанційних форм навчання.

 

 

2.11. Культура та дозвілля

 

Культурна інфраструктура відіграє ключову роль у розвитку громади, забезпеченні змістовного дозвілля населення.

 

Таблиця 2.17 - Характеристика закладів культури

 

Назва закладу

Населений пункт, адреса

Загальна площа

Запланована наповнюваність читацького / актового / глядацького залу

Перелік надаваних культурних послуг

Кількість штатних одиниць, станом на 01.01.2024

Наявність сховища

Стан

Зруйновано / % пошкодження

Савинський селищний Будинок культури

сел. Савинці, вул. Харківська 2

2044

524

Концертні програми

Виставки

Майстер-класи

Гуртки

Кінопокази

8

-

30%

Морозівський сільський Будинок культури

с. Морозівка, вул. Центральна, 25

253

132

Концертні програми

Виставки

Майстер-класи

Гуртки

Кінопокази

Бібліотека

4,75

Підвальне приміщення котельні

15%

Залиманський сільський Будинок культури

с. Залиман, вул. Центральна, 69 а

524,7

-

-

-

-

100%

Довгалівський сільський клуб

с. Довгалівка, вул. Донецька, 62

247

150

Призупинена діяльність

2

-

20%

Вишнівський сільський клуб

с. Вишнева, пл. 40 років Перемоги, 1в

605,4

320

На призупиненні

3

-

-

Вільхуватський сільський клуб

с. Вільхуватка, вул. Шкільна, 26

 

150

На призупиненні

3

-

-

Крючківський сільський клуб

с. Крючки, вул. Шкільна, 1

200

26

Концертні програми

1

-

5%

Комунальний заклад Савинська публічна бібліотека

сел. Савинці, вул.20-ї Гвардійської дивізії , буд.10

200

26

Обслуговування читачів

Книжкові виставки

Позашкільне навчання

3

-

25%

Веселівська сільська філія бібліотеки

64235, Харківська область, с. Веселе, вул. Миру, буд.55

21

4

Обслуговування читачів

Книжкові виставки

1

-

15%

Вільхуватська сільська філія бібліотеки

с. Вільхуватка, вул. Шкільна, буд. 26

39

4

Обслуговування читачів

Книжкові виставки

1

-

10%

Вишнівська сільська філія бібліотеки

с. Вишневе, пл.40 років Перемоги, буд.1в

57

13

Обслуговування читачів

Книжкові виставки

1

-

20%

Залиманська сільська філія бібліотеки

с. Залиман, вул. Центральна, буд. 69а

-

-

-

1

-

100%

Морозівська сільська філія бібліотеки

с. Морозівка ,вул. Центральна, буд. 25

54

10

Обслуговування читачів

Книжкові виставки

Позашкільне навчання

1

-

10%

Слабунівська сільська філія бібліотеки

с. Слабунівка, вул. Центральна, буд.29

46,48

2

Обслуговування читачів

Книжкові виставки

1

Підвальне приміщення котельні

-

Савинська дитяча музична школа

сел. Савинці, вул. Харківська, 10

262

70

Позашкільна освіта

7

Укриття не має

15%

 

 

Структура культурних закладів:

  • 3 будинки культури (Савинський, Морозівський, Залиманський)
  • 4 сільські клуби (Довгалівський, Вишнівський, Вільхуватський, Крючківський)
  • 1 публічна бібліотека з 6 сільськими філіями
  • 1 дитяча музична школа

Залиманський будинок культури  та Залиманська бібліотека повністю зруйновані та мають 100% руйнування.

Савинський будинок культури (30%) та Савинська публічна бібліотека (25%) мають помірні часткові руйнування. Інші заклади культури в Савинській громаді мають від 5% до 20% пошкоджень

Найбільша кількість працівників у Савинському будинку культури - 8 осіб та музичній школі  - 7 осіб. Більшість бібліотечних філій мають по 1 штатній одиниці

Лише 2 заклади мають укриття у підвальних приміщеннях котелень. Більшість закладів не мають сховищ.

Будинки культури пропонують різноманітні послуги: концерти, виставки, майстер-класи, гуртки, кінопокази Бібліотеки зосереджені на обслуговуванні читачів та організації книжкових виставок.

Деякі заклади мають призупинену діяльність, а саме Довгалівський, Вишнівський, Вільхуватський клуби.

Для вирішення наявних проблем у культурній сфері громади першочергово слід зосередитися на відновленні пошкоджених закладів культури, приділяючи особливу увагу повністю зруйнованим об'єктам, та одночасно провести оцінку безпеки всіх культурних установ для створення необхідних укриттів. Важливо оптимізувати мережу закладів культури відповідно до реальних потреб громади, розвивати кадровий потенціал, особливо в менших закладах, та впроваджувати інноваційні форми культурного обслуговування для віддалених населених пунктів. Диверсифікація культурних послуг, залучення додаткового фінансування через грантові програми та партнерство з бізнесом, а також розробка стратегії цифровізації культурних послуг дозволять підвищити доступність та якість культурного обслуговування для всіх мешканців громади, незалежно від їх місця проживання, сприяючи тим самим всебічному культурному розвитку регіону.

 

Висновки

 

Культурна сфера громади характеризується певними диспропорціями та викликами, що впливають на загальний рівень доступності та якості культурних послуг для населення. Спостерігається тенденція до концентрації більших та краще оснащених закладів культури у центральних населених пунктах, тоді як віддалені села часто мають обмежений доступ до різноманітних культурних можливостей. Ця нерівномірність розподілу культурних ресурсів створює ситуацію, коли мешканці різних частин громади мають неоднакові умови для культурного розвитку та дозвілля.

Інфраструктурні проблеми також відіграють значну роль у функціонуванні культурної сфери. Багато закладів потребують ремонту та відновлення через наявні пошкодження, що обмежує їхню повноцінну роботу та знижує комфорт для відвідувачів. Крім того, в умовах сучасних безпекових викликів критичною проблемою стала відсутність належних укриттів у більшості культурних установ, що створює додаткові ризики для працівників та відвідувачів.

Ці фактори призвели до того, що деякі заклади культури змушені були призупинити свою діяльність, що ще більше обмежило доступ населення до культурних послуг у певних населених пунктах. Така ситуація негативно впливає на культурне життя громади в цілому, зменшуючи можливості для творчого самовираження та культурного обміну.

Кадрове забезпечення культурної сфери також характеризується нерівномірністю. У той час як більші заклади мають можливість залучати різнопрофільних спеціалістів, менші установи часто обмежені у своїх кадрових ресурсах. Це безпосередньо впливає на якість та різноманітність послуг, які можуть бути надані населенню. Більші культурні центри здатні запропонувати широкий спектр активностей та програм, тоді як менші заклади часто змушені обмежуватися базовими функціями.

Така ситуація створює певний дисбаланс у культурному розвитку різних частин громади та вимагає комплексного підходу до вирішення наявних проблем. Необхідно розробити стратегію, яка б забезпечила більш рівномірний розподіл культурних ресурсів, покращення інфраструктури, підвищення безпеки та розширення спектру послуг у всіх населених пунктах громади. Це дозволить створити умови для всебічного культурного розвитку та забезпечити рівний доступ до культурних можливостей для всіх мешканців, незалежно від місця їхнього проживання.

 

Таблиця 2.18 - Характеристика об’єктів матеріальної культурної спадщини

 

Назва об’єкту

Тип пам’ятки

Місце розташування / населений пункт

Опис

Стан

зруйновано / % пошкодження

Меморіал пам’яті

Пам’ятка історії

Сел. Савинці, вул Харківська, біля лікарні

Пам’ятка історії Другої Світової війни місцевого значення

-

Братська могила радянських воїнів

Пам’ятка історії

Сел. Савинці, вул. Соборна центр селища

Пам’ятка історії Другої Світової війни місцевого значення

-

Братська могила радянських воїнів

Пам’ятка історії

Сел. Савинці, на кладовищі, біля школи

Пам’ятка історії Другої Світової війни місцевого значення

-

Братська могила радянських воїнів

Пам’ятка історії

С. Бородоярське, кладовище

Пам’ятка історії Другої Світової війни місцевого значення

-

Братська могила радянських воїнів

Пам’ятка історії

С. Веселе, парк біля будівлі колишньої сільської ради

Пам’ятка історії Другої Світової війни місцевого значення

-

Меморіал пам’яті радянських воїнів та односельчан

Пам’ятка історії

С. Вишнева, вулиця 40- річчя Перемоги

Пам’ятка історії Другої Світової війни місцевого значення

-

Братська могила радянських воїнів

Пам’ятка історії

С. Вільхуватка

Пам’ятка історії Другої Світової війни місцевого значення

-

Братська могила радянських воїнів

Пам’ятка історії

С. Довгалівка, кладовище

Пам’ятка історії Другої Світової війни місцевого значення

-

Братська могила радянських воїнів

Пам’ятка історії

С. Залиман

Пам’ятка історії Другої Світової війни місцевого значення

-

Братська могила радянських воїнів

Пам’ятка історії

С. Залиман

Пам’ятка історії Другої Світової війни місцевого значення

-

Братська могила радянських воїнів

Пам’ятка історії

С. Крючки

Пам’ятка історії Другої Світової війни місцевого значення

-

Братська могила радянських воїнів

Пам’ятка історії

С. Морозівка

Пам’ятка історії Другої Світової війни місцевого значення

-

Братська могила радянських воїнів

Пам’ятка історії

С. Морозівка

Пам’ятка історії Другої Світової війни місцевого значення

-

Братська могила радянських воїнів

Пам’ятка історії

С. Норцівка, навпроти клубу

Пам’ятка історії Другої Світової війни місцевого значення

-

Братська могила радянських воїнів

Пам’ятка історії

С. Нурове, кладовище

Пам’ятка історії Другої Світової війни місцевого значення

-

Братська могила радянських воїнів

Пам’ятка історії

С. Затишне

Пам’ятка історії Другої Світової війни місцевого значення

-

Пам’ятник воїнам односельчанам

Пам’ятка історії

С. Слабунівка, центр села

Пам’ятка історії Другої Світової війни місцевого значення

-

Військове кладовище

Пам’ятка історії

С. Українка, кладовище

Пам’ятка історії Другої Світової війни місцевого значення

-

 

Аналіз наданої інформації про об'єкти матеріальної культурної спадщини в громаді виявляє значну концентрацію пам'яток історії, пов'язаних з Другою світовою війною. Всі 18 перелічених об'єктів є пам'ятками місцевого значення та представлені переважно братськими могилами радянських воїнів, меморіалами пам'яті та військовими кладовищами. Ці об'єкти розташовані в різних населених пунктах громади, що свідчить про широкомасштабний вплив воєнних подій на регіон та важливість збереження пам'яті про них для місцевого населення.

Відсутність інформації про стан збереження цих пам'яток (зокрема, про можливі пошкодження чи руйнування) вказує на необхідність проведення комплексного обстеження їхнього технічного стану. Це дозволить оцінити потребу в реставрації чи відновлювальних роботах та розробити відповідний план дій.

Зважаючи на однотипність представлених пам'яток, рекомендується розширити спектр об'єктів культурної спадщини, які охороняються та популяризуються в громаді. Це може включати виявлення та взяття під охорону пам'яток архітектури, археології, садово-паркового мистецтва чи інших видів матеріальної культурної спадщини, які відображають багатогранну історію та культуру громади.

Для підвищення туристичної привабливості та освітнього потенціалу цих об'єктів варто розробити комплексну програму їх популяризації.

Важливим аспектом є також інтеграція цих об'єктів у сучасний культурний контекст громади. Можна розглянути можливість проведення біля цих пам'яток культурних заходів, присвячених темам миру, історичної пам'яті та міжкультурного діалогу, що дозволить підкреслити їхню актуальність для нинішнього покоління.

Для забезпечення належного догляду за пам'ятками рекомендується розробити програму залучення громадськості до їх охорони та благоустрою. Це може включати організацію волонтерських акцій, співпрацю з місцевими школами та громадськими організаціями.

Реалізація цих рекомендацій дозволить не лише зберегти важливі об'єкти культурної спадщини, але й перетворити їх на активні елементи культурного життя громади, сприяючи патріотичному вихованню, розвитку туризму та зміцненню локальної ідентичності.

 

 

2.12. Адміністративні послуги

 

Адміністративні послуги є важливими для забезпечення прав громадян, їхніх інтересів та потреб, а також сприяють ефективному управлінню місцевими ресурсами. Вони охоплюють широкий спектр дій — від реєстрації актів цивільного стану до видачі дозволів, довідок та інших офіційних документів. Різною мірою доступ до адміністративних послуг мають мешканці всіх без виключення населених пунктів громади.  

Відділ "Центр надання адміністративних послуг" демонструє значне зростання активності. У 2023 році було надано лише 28 послуг, тоді як у 2024 році цей показник зріс до 2140, що свідчить про суттєве підвищення ефективності роботи центру та зростання попиту на його послуги серед населення. Центр надає широкий спектр послуг в рамках комплексної послуги "є Малятко", що охоплює різноманітні аспекти реєстрації та соціальної підтримки новонароджених та їхніх сімей. Це вказує на орієнтацію центру на комплексне обслуговування громадян та спрощення адміністративних процедур.

Комунальна установа Центр надання соціальних послуг демонструє різноманітність послуг, які вона надає. Найбільш затребуваною послугою є догляд вдома (36030 послуг), що вказує на значну потребу в підтримці людей похилого віку та осіб з інвалідністю в громаді. Також важливими напрямками роботи є надання натуральної допомоги (2056 послуг) та консультування (80 послуг). Центр планує охопити своїми послугами 350 осіб, що свідчить про значний обсяг роботи та важливу роль установи в забезпеченні соціального захисту населення громади.

Штатний розпис Центру надання соціальних послуг включає 21 штатну одиницю, з яких найбільшу частку складають соціальні робітники (14 осіб). Це вказує на орієнтацію установи на безпосередню роботу з отримувачами послуг. Наявність спеціалізованих фахівців, таких як психолог та фахівець із супроводу ветеранів війни, свідчить про комплексний підхід до надання соціальних послуг та врахування специфічних потреб різних категорій населення.

Разом з тим, станом на 01.07.2024р. в громаді відсутній сервіс мобільних адміністративних послуг (мобільних бригад ЦНАП), створення якого особливо затребувано в умовах логістичних обмежень та безпекових ризиків воєнного стану. 

 

Таблиця 2.19 - Надання адміністративних послуг

 

Назва закладу

Адреса

Кількість наданих послуг

у 2023 р.

Кількість наданих послуг у 2024 р.

Перелік надаваних адміністративних послуг у 2024 р.

Кількість штатних одиниць, станом на 01.01.2024

Відділ «Центр надання адміністративних послуг» виконавчого комітету Савинської селищної ради

Вул.  Леоніда Талалая,

 буд. 1/5,

 с-ще Савинці,

28

2140

•      державна реєстрація народження та визначення походження дитини

•      реєстрація місця проживання

•      «Комплексна послуга “є Малятко»;

•      призначення допомоги при народженні дитини

•      призначення допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях

•      надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам

•      надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг

•      видача посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї

•      призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям

•      призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям

•      надання одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” за місцем проживання або перебування її отримувача

•      надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива

•      прийняття заяви на відшкодування про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації

4

4 (ВРМ)

Комунальна установа Центр надання соціальних послуг Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області

с-ще Савинці вул. Талалая Леоніда б 1/5

Заплановано надати послуги 350 особам

догляд вдома – 36030

натуральна допомога – 2056

соціальний супровід - 32

консультування- 80

соціальна профілактика - 24

соціальна інтеграція та реінтеграція - 0

соціальна адаптація- 4

соціальний супровід сімей, в яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування - 24

кризове та екстренне  втручання -  2

представництво інтересів - 3

посередництво (медіація) - 2    інформування - 80

спеціалісти сфери соціальної роботи забезпечені  інформаційними, інструментальними, нормативними, методичними,

організаційними та фінансовими ресурсами.

директор -1 шт. од.;

фахівець із соціальної роботи – 1 шт. од.;

фахівець із соціальної роботи вдома – 1 шт. од.;

фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб – 1 шт. од.;

психолог – 1 шт. од.;

соціальний робітник - 14 шт. од.;

водій - 1 шт. од.

 

Висновки

 

Обидві установи демонструють позитивну динаміку розвитку та розширення спектру послуг, що свідчить про їхню важливу роль у забезпеченні адміністративних та соціальних потреб громади. Рекомендується провести аналіз задоволеності користувачів якістю наданих послуг для виявлення можливих напрямків удосконалення роботи обох центрів.

Враховуючи значне зростання кількості наданих адміністративних послуг, варто розглянути можливість розширення штату Відділу "Центр надання адміністративних послуг" для забезпечення високої якості обслуговування при зростаючому навантаженні.

Для Центру надання соціальних послуг рекомендується розглянути можливість розширення послуг з соціальної інтеграції та реінтеграції, оскільки за цим напрямком не зафіксовано жодної наданої послуги.

Враховуючи високий попит на послуги з догляду вдома, варто оцінити потребу в збільшенні кількості соціальних робітників для забезпечення якісного обслуговування всіх потребуючих.

Рекомендується розробити стратегію подальшого розвитку обох установ з урахуванням демографічних тенденцій та соціально-економічних змін у громаді, щоб забезпечити відповідність послуг майбутнім потребам населення.

 

 

2.13. Охорона здоров’я

 

Аналіз сфери охорони здоров'я в громаді є критично важливим інструментом для забезпечення належного рівня медичних послуг, покращення якості життя мешканців, забезпечення соціальної справедливості та сталого розвитку громади. Він дозволяє вчасно виявляти проблеми, ефективно використовувати ресурси, планувати розвиток медичної інфраструктури та підвищувати рівень здоров'я населення.

 

Таблиця 2.20 - Характеристика закладів охорони здоров’я в громаді

 

Назва закладу

Населений пункт, адреса

Загальна площа, м.кв

Перелік надаваних медичних послуг у 2024 р.

Стан ресурсного забезпечення

Персонал (медичний, адмін., обслуговуючий)

Наявність сховища

Стан, у т.ч.

Зруйновано / % пошкоджен-ня

Амбулаторія сімейної медицини

Сел. Савинці,

вул. Пушкінська,42 А

314,90

Діагностика та лікування загальних захворювань;

Проведення профілактичних медичних оглядів;

Призначення лікувальних процедур та лікарських препаратів;

Надання консультацій;

Направлення на обстеження та консультацію до вузьких спеціалістів;

Задовіль-ний

2 лікаря

4 медичних сестер+ 1 акушер

2 обслуговуючий персонал (водій, молодша санітарна сестра)

відсутнє

30%

Амбулаторія сімейної медицини

С. Веселе, вул. Центральна, 74а

 

201,40

Діагностика та лікування загальних захворювань;

Проведення профілактичних медичних оглядів;

Призначення лікувальних процедур та лікарських препаратів;

Надання консультацій;

направлення на обстеження та консультацію до вузьких спеціалістів.

 -

1 лікар

1 медична сестра

1 обслуговуючий персонал

відсутнє

 

-

ФАП

С. Залиман

вул. Центральна,55Е

 

81,60

виконання процедур, призначених лікарем;

визови на дому;

аптечний пункт;

 -

0,5 фельдшера

погріб

-

ФАП

С. Морозівка

вул. Кринична,27а

74,80

виконання процедур, призначених лікарем;

визови на дому;

аптечний пункт;

 -

1 фельдшер

не має

-

ФАП

С. Вишнева, пл. Перемоги,1а

62,90

виконання процедур, призначених лікарем;

визови на дому;

аптечний пункт;

 -

1 фельдшер

погріб

-

 

У Савинській громаді функціонують два типи медичних закладів - амбулаторії сімейної медицини (2 заклади) та фельдшерсько-акушерські пункти (ФАПи) (4 заклади). Це свідчить про наявність багаторівневої системи надання первинної медичної допомоги. Суттєвими є втрати мережі закладів охорони здоров’я: з 11 ФАП громади, станом на 01.07.2024 реально функціонують лише 4.

Медичні заклади розташовані в різних населених пунктах громади (Савинці, Веселе, Залиман, Морозівка, Вишнева), що вказує на прагнення забезпечити доступність медичних послуг для жителів різних частин громади.

Амбулаторії сімейної медицини надають широкий спектр послуг, включаючи діагностику, лікування, профілактичні огляди та консультації. ФАПи мають більш обмежений функціонал, зосереджуючись на виконанні призначень лікаря, викликах додому та забезпеченні базових медичних послуг.

Спостерігається мінімальний штат медичного персоналу. Амбулаторія в Савинцях має найбільший штат (2 лікаря, 5 медсестер), тоді як ФАПи укомплектовані лише одним фельдшером, а в Залимані - лише 0,5 ставки фельдшера.

Загальна площа медичних закладів варіюється від 62,9 м² до 314,9 м², що може впливати на їх можливості з надання послуг. Важливо відзначити, що лише два заклади (ФАПи в Залимані та Вишневій) мають укриття у вигляді погребів. Амбулаторія в Савинцях має 30% пошкоджень, що може впливати на якість та обсяг надаваних послуг.

 

Висновки

 

На основі проведеного аналізу стану системи охорони здоров'я в Савинській громаді можна зробити висновок, що існуюча мережа медичних закладів потребує комплексного підходу до її вдосконалення та розвитку. Ключовими напрямками покращення мають стати оптимізація розташування медичних установ відповідно до демографічних та географічних особливостей громади, модернізація інфраструктури та обладнання, особливо в контексті відновлення пошкоджених об'єктів, а також посилення кадрового потенціалу. Важливим аспектом є розширення спектру послуг у фельдшерсько-акушерських пунктах та впровадження інноваційних підходів, таких як телемедицина та мобільні медичні бригади, для підвищення доступності якісної медичної допомоги для всіх жителів громади, включаючи віддалені населені пункти та маломобільні групи населення. Особливу увагу слід приділити забезпеченню безпеки медичних закладів шляхом створення відповідних укриттів. Реалізація цих заходів у поєднанні з програмами підвищення кваліфікації медичного персоналу дозволить створити ефективну, доступну та стійку систему охорони здоров'я, здатну адекватно реагувати на поточні та майбутні виклики та забезпечувати високий рівень медичного обслуговування для всіх членів громади.

 

 

2.14. Соціальний захист

 

Соціальний захист є життєво важливою складовою розвитку громади, оскільки забезпечує підтримку вразливих груп населення, сприяє зменшенню соціальної нерівності, підвищує якість життя, підтримує економічний розвиток та забезпечує соціальну стабільність. Він є важливим інструментом у побудові справедливого, здорового та стабільного суспільства, де кожен має рівні можливості для гідного життя.

 

Таблиця 2.21 - Характеристика соціальної сфери

 

Назва закладу

Населений пункт, адреса

Загальна площа

Запланована потужність

Перелік та кількість наданих соціальних послуг у 2024 р.

Стан ресурсного забезпечення

Персонал (адміністративний, обслуговуючий, соціальні працівники)

Стан, у т.ч.

Зруйновано / % пошкодження

Комунальна установа Центр надання соціальних послуг Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської област

Талалая Леоніда б 1/5

35 м2

заплановано надати послуги 350 особам

догляд вдома – 36030

натуральна допомога – 2056

соціальний супровід - 32

консультування- 80

соціальна профілактика - 24

соціальна інтеграція та реінтеграція - 0

соціальна адаптація- 4

соціальний супровід сімей, в яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування - 24

кризове та екстренне втручання - 2

представництво інтересів - 3

посередництво (медіація) - 2

інформування - 80

спеціалісти сфери соціальної роботи забезпечені інформаційними, інструментальними, нормативними, методичними,

організаційними та фінансовими ресурсами.

директор -1 шт. од.;

фахівець із соціальної роботи – 1 шт. од.;

фахівець із соціальної роботи вдома – 1 шт. од.;

фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб – 1 шт. од.;

психолог – 1 шт. од.;

соціальний робітник - 14 шт. од.;

водій - 1 шт. од.

Приміщення не пошкоджене, проводиться капітальний ремонт

 

Комунальна установа Центр надання соціальних послуг Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області виявляє, що це ключовий заклад соціального захисту в громаді. Центр розташований у селищі Савинці та має невелику загальну площу (35 м²), що може обмежувати його можливості для надання послуг на місці. Незважаючи на це, установа планує обслуговувати значну кількість осіб (350) та надає широкий спектр соціальних послуг, серед яких найбільш затребуваними є догляд вдома (36030 послуг) та натуральна допомога (2056 послуг). Центр має різноманітний штат спеціалістів, включаючи фахівців із соціальної роботи, психолога та фахівця із супроводу ветеранів війни, що дозволяє надавати комплексну підтримку різним категоріям населення. Значна кількість соціальних робітників (14 штатних одиниць) вказує на пріоритетність послуг з догляду вдома. Стан ресурсного забезпечення оцінюється як задовільний, а приміщення не пошкоджене та знаходиться на етапі капітального ремонту, що свідчить про увагу до покращення умов надання послуг.

 

Висновок:

 

Центр надання соціальних послуг Савинської селищної ради відіграє критично важливу роль у забезпеченні соціального захисту населення громади, надаючи широкий спектр послуг з акцентом на догляд вдома та підтримку вразливих категорій населення. Однак, обмежена площа приміщення може стати викликом для розширення діяльності центру в майбутньому. Для подальшого підвищення ефективності роботи установи варто розглянути можливість розширення фізичного простору, впровадження інноваційних методів надання послуг (наприклад, мобільні бригади для віддалених сіл), посилення напрямків роботи з соціальної інтеграції та реінтеграції, а також розвиток партнерств з іншими установами та організаціями для комплексного вирішення соціальних проблем громади. Важливо також забезпечити постійне підвищення кваліфікації персоналу та моніторинг якості надання послуг для адаптації до мінливих потреб населення. Загалом, наявність такого центру є позитивним фактором для соціальної стабільності та підтримки вразливих груп у Савинській громаді, але потребує подальшого розвитку та адаптації до зростаючих викликів у сфері соціального захисту.

 

 

2.15. Побутове обслуговування

 

Таблиця 2.22 - Відомості про побутове  обслуговування

 

Найменування об`єкту

Адреса

Спеціалізація

  1.  

Перукарня

сел. Савинці, вул. Соборна, 42/1

Послуги перукарень

  1.  

Пункт з надання ритуальних послуг

сел. Савинці, вул. Соборна,  42/1

Ритуальні послуги

  1.  

Шиномонтаж

сел. Савинці вул. Савинське шоссе

Шиномонтаж

  1.  

Шиномонтаж

сел. Савинці, вул. 20 Гв. Дивізії,9

СТО

  1.  

Стоматологічний кабінет

сел. Савинці вул. Соборна, 42/1

Інші

  1.  

Стоматологічний кабінет

сел. Савинці вул. Леоніда Талалая, 7

Інші

  1.  

Стоматологічний кабінет

сел. Савинці, вул. Тимофієнка, 1-А

Інші

  1.  

Ветиринарна аптека

сел. Савинці, вул. 20 Гв. Дивізії 7/2

Інші

  1.  

АЗС

сел. Савинці, вул. Комунальна, 14

Інші

 

 

2.16. Громадський сектор

 

Громадський сектор є важливим елементом розвитку громади, оскільки він сприяє соціальній згуртованості, активному залученню громадян до управління, забезпеченню соціальної справедливості, контролю за діяльністю влади та реалізації важливих соціальних, культурних та екологічних проектів. Його активність і підтримка допомагають громадам ефективно реагувати на виклики, розвиватися та процвітати.

 

Таблиця 2.23 - Перелік організацій громадянського суспільства, зареєстрованих в громаді

 

Назва

1

ГО «Народний наступ»

2

ГО «Вишневий цвіт»

3

Балаклійська районна громадська організація рибалок та мисливців «Лотос»

4

ГО «Разом у майбутнє-2015»

5

ГО «Савинська окрема козацька сотня ім. Г. Могилка» Слобожанського козацтва

6

ГО «Балаклійський районний центр собаківництва»

7

ГО «Рушник»

8

Осередок всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль України» 

 

У громаді зареєстровано 8 громадських організацій, які охоплюють різні сфери діяльності. Серед них є організації загального спрямування, такі як ГО "Народний наступ" та ГО "Разом у майбутнє-2015", які, ймовірно, займаються широким спектром громадських питань. Також присутні організації з більш специфічними напрямками: ГО "Балаклійський районний центр собаківництва" та Балаклійська районна громадська організація рибалок та мисливців "Лотос", які фокусуються на конкретних інтересах громадян. Варто відзначити наявність козацької організації - ГО "Савинська окрема козацька сотня ім. Г. Могилка" Слобожанського козацтва, що свідчить про збереження історичних традицій в громаді.

 

Таблиця 2.24 - ОСББ

 

Назва, тип

Адреса

ОБ'ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "НАШ ДІМ - САВИНЦІ 8"

64272, Україна, Харківська обл., Ізюмський р-н, селище Савинці, вул. Шкільна, будинок 3 А

ОБ'ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "НАШ ДІМ - САВИНЦІ 3"

64272, Україна, 64272, Харківська обл., Балаклійський р-н, селище Савинці, вул. Північна, будинок 4

ОБ'ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "НАШ ДІМ - САВИНЦІ 7"

64270, Україна, 64270, Харківська обл., Балаклійський р-н, селище Савинці, вул. Молодіжна, будинок 1

ОБ'ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "НАШ ДІМ - САВИНЦІ 10"

64271, Україна, 64271, Харківська обл., Ізюмський р-н, селище Савинці, вул. Північна, будинок 2 Б

ОБ'ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "НАШ ДІМ - САВИНЦІ 12"

64270, Україна, 64270, Харківська обл., Ізюмський р-н, селище Савинці, вул. Північна, будинок 9

ОБ'ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "НАШ ДІМ-САВИНЦІ 4"

64272, Україна, 64272, Харківська обл., Ізюмський р-н, селище Савинці, вул. Молодіжна, будинок 8

ОБ'ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "НАШ ДІМ - САВИНЦІ 2"

64272, Україна, 64272, Харківська обл., Ізюмський р-н, селище Савинці, , вул. Молодіжна, будинок 10

ОБ'ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "НАШ ДІМ - САВИНЦІ 5"

64270, Україна, 64270, Харківська обл., Ізюмський р-н, селище Савинці, , вул. Молодіжна, будинок 9

ОБ'ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "НАШ ДІМ-САВИНЦІ 6"

64270, Україна, 64270, Харківська обл., Ізюмський р-н, селище Савинці, вул. Молодіжна, будинок 7

ОБ'ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "НАШ ДІМ - САВИНЦІ 9"

64271, Україна, 64271, Харківська обл., Іюмський р-н, селище Савинці, вул. Північна, будинок 2

ОБ'ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "НАШ ДІМ - САВИНЦІ 11"

64270, Україна, 64270, Харківська обл., Ізюмський р-н, селище Савинці, вул. Тимофієнка, будинок 1Б

ОБ'ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "НАШ ДІМ-САВИНЦІ 1"

64270, Україна, 64270, Харківська обл., Ізюмський р-н, селище Савинці, вул. Тимофієнка, будинок 12

ОБ'ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "САВИНСЬКИЙ УЧИТЕЛЬСЬКИЙ ДІМ

64270, Україна, 64270, Харківська обл., Ізюмський, селище Савинці, вул. Івана Тимофієнка, будинок 12

 

Щодо об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), у Савинській громаді їх зареєстровано 14. Більшість з них мають назву "Наш дім - Савинці" з різними номерами, що може вказувати на системний підхід до створення ОСББ у громаді. Ці об'єднання розташовані за різними адресами, охоплюючи значну частину багатоквартирного житлового фонду селища Савинці. Наявність такої кількості ОСББ свідчить про активну позицію мешканців щодо управління своїм житлом та бажання брати участь у вирішенні питань, пов'язаних з утриманням багатоквартирних будинків.

 

Висновки

 

Мешканці громади ще не відчувають себе єдиною громадою, яка має спільні завдання та інтереси, тому присутні елементи конкуренції між людьми та високий рівень недовіри до громади та влади.

В той же час громадський сектор Савинської територіальної громади демонструє певний рівень розвитку та активності. Наявність різноманітних громадських організацій свідчить про зацікавленість жителів у вирішенні різних аспектів громадського життя. Особливо позитивним є значна кількість ОСББ, що вказує на готовність мешканців багатоквартирних будинків брати відповідальність за управління своїм житлом.

Для подальшого розвитку громадського сектору рекомендується:

  1. Сприяти створенню нових громадських організацій, особливо в сферах, які наразі не охоплені (наприклад, молодіжні організації, екологічні ініціативи, організації з підтримки вразливих груп населення).
  2. Налагодити систему комунікації та співпраці між існуючими громадськими організаціями та місцевою владою для ефективного вирішення проблем громади.
  3. Організувати навчання та обмін досвідом для керівників ОСББ з метою підвищення ефективності їх роботи.
  4. Розробити програму підтримки громадських ініціатив, яка може включати грантову підтримку, надання приміщень, консультаційну допомогу тощо.
  5. Заохочувати створення ОСББ у тих багатоквартирних будинках, де вони ще не створені, шляхом проведення інформаційних кампаній та надання методичної підтримки.
  6. Створити платформу для регулярного діалогу між громадськими організаціями, ОСББ та місцевою владою для обговорення нагальних питань розвитку громади.
  7. Сприяти створенню та розбудови мережі органів самоорганізації населення різного рівня.

Реалізація цих рекомендацій допоможе зміцнити громадський сектор Савинської територіальної громади, підвищити рівень громадської активності та покращити якість життя мешканців.

 

 

 

3. ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ ВІДНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ГРОМАДИ

 

Заходи щодо відновлення і розвитку Савинської територіальної громади поділяються на три етапи: "термінове реагування", "відновлення" та "розвиток", оскільки кожен з цих етапів має різну мету та характер дій, що допомагає забезпечити послідовний та ефективний процес відновлення.

Термінове реагування - це негайні дії, спрямовані на стабілізацію ситуації після руйнівних подій тимчасової окупації. Головною метою цього етапу є забезпечення безпеки населення та відновлення основних життєвих умов.

Відновлення - етап, який включає поступове відновлення ключових пошкоджених об'єктів інфраструктури. Це довший етап, спрямований на повернення громади до функціонального стану, в якому вона перебувала до початку повномасштабного вторгнення. Основна увага під час цього етапу приділяється відновленню економічної активності та послуг, необхідних для нормальної життєдіяльності громади.

Розвиток - це третій етап, який має на меті покращення умов життя та сталий розвиток територіальної громади. Це включає модернізацію інфраструктури, розвиток соціальних послуг, економіки, впровадження інновацій, сприяння залученню інвестицій та підвищення рівня якості життя мешканців громади.

Така структура Плану відновлення і розвитку дозволяє забезпечити чітку організацію дій, поступове вирішення завдань та залучення необхідних ресурсів для кожного етапу. Кожен з етапів є важливим для досягнення довгострокового стабільного розвитку територіальної громади після кризових ситуацій повномасштабної війни з росією.

 

3.1.    Завдання і заходи етапу «Невідкладне реагування»

 

На етапі «невідкладне реагування» діяльність Савинської територіальної громади буде спрямована на виконання наступних завдань:

              1. Аварійно відновлювальні роботи на об’єктах громади, які постраждали під час збройної агресії росії проти України, а саме:
  • демонтажні роботи на зруйнованих об’єктах громади (в с. Залиман, с. Вишнева);
  • капітальний ремонт покрівель багатоквартирних житлових будинків в сел. Савинці;
              1. Підвищення рівня громадської безпеки шляхом:
  • будівництва протирадіаційного укриття Савинського ліцею та реконструкція Савинського ЗДО;
  • облаштування поліцейської станції для поліцейського офіцера громади;
              1. Підвищення рівня благоустрою громади завдяки:
        1. поточному ремонту доріг в сел. Савинці;
        2. придбанню господарської техніки та інвентаря для робіт з благоустрою населених пунктів Веселівського старостинського округу;
        3. встановленню нової зупинки громадського транспорту в с. Морозівка;
        4. облаштуванню громадської вбиральні у селищі Савинці;
        5. капітальному ремонту системи очисних споруд селища Савинці;
        6. проведенню очистки колодязів в населених пунктах громади;
        7. впровадження системи контролю якості води в системах централізованого водопостачання (проведення регулярних замірів відповідності санітарним нормам в приватних домоволодіннях; встановлення промислових фільтрів для води в багатоквартирних будинках за рахунок грантового фінансування та державних програм).
  1. Створення умов для згуртування громади завдяки облаштуванню:
        • креативної бібліотеки, центру спільнотворення, молодіжного простору в сел. Савинці;
        • нової будівлі Центру надання адміністративних послуг, центру соціальних служб, ветеранського простору та центру життєстійкості меблями та обладнанням;
        • центру підтриманого проживання в сел. Савинці

 

3.2.  Завдання і заходи етапу «Відновлення»

 

Ключовими завданнями етапу «Відновлення» визначено:

              1. Проведення інвентаризації земельного та житлового фонду Савинської ТГ з метою створення фонду соціального життя, обліку вільних земельних угідь з подальшим залученням інвестицій в їх обробку.
              2. Ремонтні роботи в сел. Савинці, с. Веселе, Морозівка спрямовані на відновлення зруйнованих приватних садиб, адміністративних споруд та промислових приміщень, а також об’єктів дорожньо-транспортної інфраструктури тощо.
              3. Створення системи поводження з відходами (облаштування місць для збору та сортування сміття, компостування тощо).
              4. Проведення заходів щодо підвищення енергоефективності громади: встановлення вуличних ліхтарів з інтегрованими сонячними панелями; виробництво біогазу та пелет як альтернативного джерела енергії для опалення адміністративних будівель, закладів освіти тощо.

 

3.3.      Завдання і заходи етапу «Розвиток»

 

Ключевими завданнями етапу «Розвиток» є:

        1. Продовження ремонтно-будівельних робіт з відновлення зруйнованих споруд закладів соціальної та гуманітарної сфери (школи, будинки культури, фельдшерсько-акушерські пункти, адміністративні споруди) в сел. Савинці, с. Залиман, с. Веселе, с. Довгалівка
        2. Покращення надання медичних та соціальних послуг шляхом відкриття медичної амбулаторії, в сел. Савинці, аптечного пункту в с. Вишневе та впровадження послуги мобільного УЗД, впровадження послуги "Соціальне таксі" тощо.
  1. Сприяння організації занять фізкультурою, спортом та змістовного дозвілля мешканців громади:
        • облаштування вуличних спортивних (тренажерних) майданчиків, стадіонів, ігрових майданчиків в усіх старостатах;
        • облаштування паркової зони та створення кінотеатру під відкритим небом в с. Залиман;
  2. Покращення екологічного стану громади:
        • облаштування пунктів прийому вторинної сировини у кожному старостаті;
        • створення мобільної сортувальної лінії та лінії з переробки пластику, гуми та ін.
        • створення цеху переробки будівельних та воєнних відходів.
  3. Реалізації проєктів спрямованих на розвиток регіональної та місцевої економіки. Залучення державних та приватних інвестицій до: створення підприємств харчової промисловості та сприяння розвитку власного бізнесу в аграрному секторі (рибне господарство, страусина ферма, вирощування та обробка фруктів); будівельній промисловості (деревообробка, вирощування ліщини); популяризація відкриття власного бізнесу демобілізованими воїнами Сил оборони за рахунок грантових коштів;    покращення логістичних можливостей (створення об'єктів дорожньої інфраструктури тощо).  
  4. Підвищення рівня громадської активності населення (розбудова мережі ОСББ, ОСН, створення добровільної пожежної дружини та громадських формувань з охорони громадського порядку.

 

Повний перелік проєктів місцевого розвитку Савинської територіальної громади наведений в додатку 2 (Таблиця Д.2.1).

 

 

4. УПРАВЛІННЯ РЕАЛІЗАЦІЄЮ ПЛАНУ ВІДНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

 

Система управління реалізацією Плану відновлення та розвитку Савинської територіальної громади має два рівні: політичний та технічний.

Політичний рівень забезпечують Голова Савинської селищної військової адміністрації, а після відміни правового положення воєнного стану – Савинський селищний голова, виконавчий комітет та Савинська селищна рада. На цьому рівні заслуховуються та затверджуються звіти з управління реалізацією Плану, пропозиції щодо внесення змін (оновлення) Плану тощо. Рада приймає рішення щодо внесення змін до Плану на підставі пропозицій селищного голови.

Технічний рівень управління і моніторингу забезпечує Робоча група з розробки Плану відновлення та розвитку, яка:

● координує  виконання проєктів місцевого розвитку;

● здійснює моніторинг соціально-економічного стану громади за визначеними показниками;

● аналізує співвідношення основних соціально-економічних показників громади та зовнішнього середовища, вивчає основні політичні, економічні, фінансові, соціальні, наукові, технологічні і т.д. тенденції, визначає їх впливи на громаду,

● формує пропозиції змін, які необхідно вносити до Плану, як відповідь на виявлені нові загрози і можливості.

Основою для успішного впровадження Плану – є аналітичне відстежування поступової реалізації проєктів місцевого розвитку, а також здатність селищної ради і громадськості реагувати на відмінності між плановими та фактичними показниками по кожному проєкту. Для цього передбачена процедура моніторингу, оцінки та актуалізації змісту Плану.

Моніторинг і оцінка здійснюються протягом усього періоду впровадження Плану на основі систематичного збору інформації про стан реалізації запланованих заходів і проєктів. Збір даних та систематичний їх аналіз мають оцінити:

  • відповідності ходу реалізації Плану до затвердженого графіку;
  • ступінь досягнутих результатів;
  • потребу у внесенні змін у проєкти / заходи, передбачені Планом, з огляду на зміни соціально-економічних умов та з урахування безпекових вимог.

Для оцінки прогресу реалізації Плану в Савинській територіальній громаді передбачається також проведення щорічного соціологічного дослідження (анкетування) якості життя на її теренах. Експертні фокус-групові дослідження (підприємці, працівники бюджетної сфери, молодь, пенсіонери, ВПО тощо) проводяться за потребою, як правило, в разі виникнення потреб щодо внесення тих чи інших змін до тексту ПВР.

Результати моніторингу оприлюднюються на офіційному сайті Савинської селищної ради.

За результатами обговорення Робочою групою селищний голова, при необхідності, приймає рішення про внесення змін до Плану і подає проєкт змін на розгляд селищної ради.

Звітування про хід реалізації Плану має здійснюватися щорічно. Звіт є відкритим документом і використовується для уточнення завдань та бюджетних програм громади на наступний за звітним бюджетний рік.

Після повного завершення реалізації Плану відновлення та розвитку Савинської територіальної громади виконавчий комітет селищної ради готує заключний звіту про його виконання і подає його на розгляд селищної ради.

Підсумковий звіт має містити достовірні і належним чином задокументовані кількісні дані, отримані в процесі реалізації Плану, у порівнянні з базовими значеннями, а також подавати висновки і рекомендації (при необхідності) щодо коригуючих заходів, наприклад, у випадку наявності  відхилень від запланованих  результатів. 

 

 

5. ПРОГНОЗОВАНА ПОТРЕБА ТА МОЖЛИВІ ДЖЕРЕЛА ФІНАНСУВАННЯ ПЛАНУ

 

Фінансове забезпечення реалізації Плану відновлення та розвитку громади може здійснюватися за рахунок:

  • коштів державного фонду регіонального розвитку, що спрямовуються на реалізацію програм і проєктів регіонального розвитку, що відповідають пріоритетам та завданнями, визначених Державною стратегією регіонального розвитку на 2021-2027 роки;
  • коштів державного бюджету в межах бюджетних програм, що спрямовуються на розвиток відповідної сфери у регіонах;
  • субвенцій, інших трансфертів з державного бюджету місцевим бюджетам;
  • коштів місцевих бюджетів;
  • коштів технічної допомоги та секторальної підтримки ЄС, інших міжнародних донорів, міжнародних фінансових організацій;
  • коштів інвесторів, власних коштів підприємств;
  • інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.

Для розширення мережі зв’язків та для налагодження взаємодії з іншими суб’єктами місцевого відновлення, можна брати участь у профільних асоціаціях, наприклад «Асоціація міст України», «Всеукраїнська асоціація ОТГ», «Енергоефективні міста України», Всеукраїнська асоціація громад, Українська асоціація районних та обласних рад тощо. 

 

 

6. ІНДИКАТОРИ ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ, ЗДІЙСНЕННЯ ЗАХОДІВ З ВІДНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ТА ЇХ ПРОГНОЗНІ ЗНАЧЕННЯ

 

Індикатори являють собою стандартизовані змінні, за допомогою яких можна оцінювати прогрес у досягненні цілей та завдань в рамках реалізації Плану відновлення та розвитку громади.

Прогнозними значеннями є показники відповідно до кожного визначеного індикатору виконання завдання Плану, що демонструють очікуваний (бажаний) результат унаслідок виконання конкретного завдання.

Індикатори є базою для системи моніторингу та оцінки проєкту. Вони дозволяють виміряти ефективність імплементованих проєктів, пов'язаних із відновленням інфраструктури, розвитком економіки, безпеки, соціальних послуг та інших важливих сфер життєдіяльності громади. Ці індикатори підбираються так, щоби відображати специфічні цілі кожного проєкту, забезпечуючи чіткість та вимірюваність їх виконання.

Система моніторингу та оцінки передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2023 р. № 731 «Про затвердження порядків з питань відновлення та розвитку регіонів і територіальних громад». Забезпечення ефективності заходів з відновлення та відбудови громади створює стимул до майбутнього розвитку громади, враховуючи виклики, спричинені війною. Для кожного завдання та заходу у Плані відновлення та розвитку Савинської громади встановлені конкретні індикатори та їх прогнозні значення, які відображають очікуваний результат і допомагають відстежувати прогрес.

Наприклад, для завдання з відновлення інфраструктури, ключовими індикаторами можуть бути кількість демонтованих об’єктів, відновлених будівель, загальна площа відремонтованих та збудованих приміщень, а також рівень енергоефективності нової інфраструктури. Для оцінки проєктів відновлення та розвитку критичної, транспортної та комунікаційної інфраструктури передбачені показники протяжності нових лінії комунікацій та доріг.

Економічне відновлення оцінюється через кількість створених робочих місць, рівень залучених інвестицій та розвиток місцевого бізнесу.

Заходи у сфері безпеки вимірюються через здатність громади ефективно реагувати на надзвичайні ситуації та забезпечувати потреби мешканців. У контексті безпеки індикаторами можуть слугувати кількість укриттів, місць у них, створених або модернізованих, ефективність системи оповіщення та кількість навчань з цивільного захисту для мешканців.

У сфері освіти та культури індикатори оцінюють оновлення закладів, доступність послуг, їх якість та привабливість через кількість учасників заходів. Для соціальних та адміністративних послуг індикатори можуть включати кількість осіб, які отримали доступ до оновлених соціальних послуг, а також рівень задоволеності цими послугами.

Важливо розуміти, що індикатори та їх прогнозні значення можуть змінюватися з часом, адаптуючись до нових викликів та потреб громади. Такий підхід забезпечує гнучкість та відповідність плану до динамічного контексту повоєнного відновлення.

 

 

ДОДАТОК 1. КАРТОГРАФІЧНА ІНФОРМАЦІЯ САВИНСЬКОЇ ГРОМАДИ

 

Фото без опису

 

Рисунок Д.1.1 – Адміністративно-територіальний устрій Савинської територіальної громади

 

 

Фото без опису

 

Рисунок Д.1.2 – Фізична мапа Савинської територіальної громади

 

 

Фото без опису

 

Рисунок Д.1.3 – Корисні копалини Савинської територіальної громади

Фото без опису

 

Рисунок Д.1.4 – Захисні споруди цивільного захисту Савинської територіальної громади

Фото без опису

 

Рисунок Д.1.5 – Зони доступності служб ДСНС Савинської територіальної громади

Фото без опису

 

Рисунок Д.1.6 – Оцінка посухи за значеннями індексу стану рослинності (VCI) для  Савинської територіальної громади

Фото без опису

 

Рисунок Д.1.7 – Аналіз ризику підтоплення населених пунктів Савинської територіальної громади під час паводків

Фото без опису

 

Рисунок Д.1.8 – Ландшафтні пожежі за період 2014 - 2024 рр. на території Савинської громади

Фото без опису

 

Рисунок Д.1.9 – Візуалізація зон впливу у випадку надзвичайної ситуації на небезпечних об’єктах Савинської територіальної громади

Фото без опису

 

Рисунок Д.1.10 – Пошкоджена забудова Савинської територіальної громади

Фото без опису

 

Рисунок Д.1.11 – Об'єкти соціально-гуманітарної сфери Савинської територіальної громади

Фото без опису

 

Рисунок Д.1.12 – Зони доступності медичних установ  Савинської територіальної громади

 

ДОДАТОК 2. ПЕРЕЛІК ПРОЄКТІВ МІСЦЕВОГО РОЗВИТКУ

 

Таблиця Д.2.1 – Перелік проєктів місцевого розвитку

 

Пріоритетний напрям відновлення та розвитку

Найменування проєкту

На яку територію матиме вплив реалізація проєкту

На яку кількість населення матиме вплив реалізація проєкту, осіб

На розв’язання якої проблеми спрямований проект

Строки реалізації проекту місцевого розвитку (місяць, рік)

Очікувані результати реалізації проєкту

Орієнтовний обсяг та джерела фінансування, тис. гривень

початок

завершення

всього

державний бюджет

місцевий бюджет

інші джерела

обсяг

назва джерела

1

Відновлення житлового фонду

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.1

Багатоквартирні житлові будинки

Аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) покрівлі багатоквартирного житлового будинку за адресою: сел. Савинці, вул. Північна, 7

селище Савинці

30

Незадовільні та небезпечні умови проживання

вер.-24

жовт.-24

Відновлення покрівлі багатоквартирного житлового будинку, що зазнала пошкоджень під час бойових дій

1838,56

 

1838,56

 

 

1.2

 

Аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) покрівлі багатоквартирного житлового будинку за адресою: сел. Савинці, вул. Шкільна, 11а

селище Савинці

120

Незадовільні та небезпечні умови проживання

вер.-24

жовт.-24

Відновлення покрівлі багатоквартирного житлового будинку, що зазнала пошкоджень під час бойових дій

1161,53

 

1 161,53

 

 

1.3

 

Аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) покрівлі багатоквартирного житлового будинку за адресою: сел. Савинці, вул. Соборна, 37а

селище Савинці

86

Незадовільні та небезпечні умови проживання

вер.-24

жовт.-24

Відновлення покрівлі багатоквартирного житлового будинку, що зазнала пошкоджень під час бойових дій

 

 

 

 

 

 

Гуртожитки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ремонт гуртожитку по вул. Спортивній, 2

с. Веселе

 

Незадовільні та небезпечні умови проживання

 

 

Відновлення функціональності споруди, створення умов для безпечного проживання мешканців

 

 

 

 

 

 

 

Проведення інвентаризації житлового фонду

Савинська ТГ

 

Визначення реального стану житлової нерухомості

 

 

Забезпечення житлових прав мешканців громади, створення фонду соціального житла 

 

 

 

 

 

2

Відновлення об’єктів соціальної інфраструктури

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1

Заклади дошкільної освіти

Реконструкція приміщень підвалу Савинського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №1 Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області з можливістю використання як споруди подвійного призначення, за адресою: Харківська область, Ізюмський район, сел. Савинці, вул. 20 Гвардійської Дивізії, б.4

селище Савинці

161

Безпека учасників навчального процесу та оналайн навчання

 

 

Створення належних та безпечних умов перебування учасників освітнього процесу - можливість виведення учнів в оффлайн навчання

30437,096

 

 

 

 

2.2

 

Утеплення будівлі закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 1 селища Савинці Ізюмського району Харківської області

Савинська селищна територіальна громада

1500

Основна проблема – забезпечення безпечних та комфортних умов у приміщеннях закладу для навчання та розвитку дітей громади.

Заклад дошкільної освіти, який потребує ремонтних робіт з усунення пошкоджень та утеплення було пошкоджено в наслідок бойових дій. Зазнали пошкоджень елементи даху, також від дрібних уламків постраждали стіни. Своїми силами громада усунула дрібні пошкодження стін, було відремонтовано дах. Але для того щоб повноцінно відновити роботу, заклад потребує утеплення стін.

Завдання – утеплити стіни приміщення садка для створення комфортних умов дня перебування дітей, праці педагогів і персоналу.

 

 

• Відновлення доступу до навчання:

o Забезпечено можливість для дітей Савинської громади відвідувати єдиний дошкільний заклад освіти.

o Створено умови для очного навчання та позашкільних активностей.

• Енергозбереження та енергоефективність:

o Знижено витрати на оплату енергоносіїв завдяки покращенню теплоізоляції будівлі.

o Зменшено витрати на обігрів взимку та охолодження влітку, що є особливо актуальним в умовах постійних вимкнень електроенергії.

• Покращення умов в будівлі для навчання:

o Значно покращено умови в будівлі завдяки системі утеплення фасадів, усунено пошкодження, отримані внаслідок збройної агресії.

1 538,05

 

 

 

 

2.3